Od wczoraj we wszystkich oddziałach zlikwidowanych już kas chorych trwa wymiana szyldów, pieczątek i druków. Znikają stare loga, pojawia się Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia.

Dla pacjenta niewiele się zmieni. Nadal bez skierowania można wybrać się do onkologa, dermatologa, wenerologa, ginekologa, psychiatry, okulisty, stomatologa oraz specjalistów zajmujących się leczeniem gruźlicy, AIDS i uzależnień. Nadal wymagane będą skierowania od lekarza, który ma umowę z Funduszem lub pracuje w placówce posiadającej taką umowę, do specjalistów czy na badania diagnostyczne.

Natomiast do szpitala może kierować każdy lekarz - także ten, który nie jest związany z Funduszem i prowadzi prywatny gabinet lub pracuje w prywatnej przychodni nie posiadającej umowy z Funduszem. Pacjent będzie miał prawo wyboru szpitala spośród wszystkich na terenie Polski. Ile będą kosztować zmiany? W Małopolsce sprawdzał to reporter RMF Marek Balawajder. Posłuchaj:

Łączny koszt wymiany wszystkich druków, tablic, pieczątek sięga kilkunastu tysięcy złotych, a wszyscy pracownicy kas do wczoraj są na okresie wypowiedzenia. Czekają na podpisanie - albo i nie - nowych umów o prace, tym razem już z NFZ.

11:50