W najbliższych dniach kierowcy zapewne wiele czasu spędzą w korkach. Ich omijanie, jak przekonują amerykańscy naukowcy to nie tylko dobry sposób, by chronić własne nerwy. To także istotne dla naszego ogólnego stanu zdrowia. Stojąc w korku, wdychamy bardzo dużo szkodliwych substancji.

Badacze z University of Southern California twierdzą, że półtorej godziny spędzone w sznurze samochodów "zapewnia nam" blisko połowę wdychanej przez nas dziennej dawki szkodliwych substancji zawartych w spalinach. Ich zdaniem, jeśli prowadzimy ogólnie zdrowy tryb życia i nie palimy papierosów, droga do pracy i z powrotem to prawdopodobnie najmniej zdrowa część dnia.

Jak pisze czasopismo "Atmospheric Environment" jazda w korku jest szczególnie szkodliwa, gdyż najwięcej groźnych substancji znajduje się w spalinach samochodów ruszających z miejsca. Badania pokazały, że jazda z zamkniętymi oknami tylko nieznacznie poprawia sytuację. Najlepiej więc omijać korki. Problem w tym, jak to zrobić. Ale o tym eksperci z Kalifornii już nie piszą.