"Gwiazdy świecą dla wszystkich" - pod takim hasłem organizowana jest już po raz dwunasty we Francji doroczna impreza o nazwie "Gwiezdne noce". Aż blisko pół tysiąca obserwatoriów astronomicznych i terenowych punktów obserwacyjnych, przygotowanych przez specjalistów czeka na wszystkich chętnych, którzy chcą podziwiać gwiazdy, planety i wyjątkowo liczne w sierpniu meteoryty z roju Perseidów.

Do niedzieli wstęp do wszystkich francuskich obserwatoriów astronomicznych, które biorą udział w imprezie "Gwiezdne noce" jest bezpłatny. Do tego specjaliści rozstawili teleskopy na licznych wzgórzach oddalonych od świateł dużych miast, gdzie najlepiej można obserwować po zmroku spadające gwiazdy.

Każdego roku w tej oryginalnej imprezie popularno-naukowej uczestniczy we Francji ponad 150 tysięcy hobbystów, miłośników astronomii oraz po prostu rodzin z dziećmi. Naukowcy zdradzają wszystkim chętnym niezliczone tajemnice mapy nieba i wyjaśniają, że nasza planeta jest tylko małym punktem w bezgranicznym kosmosie, gdzie zawsze dziej się coś fascynującego choć przysłowiowych, zielonych ludzików z innych planet jak na razie nie widać jeszcze na galaktycznym horyzoncie.

Do tej coraz bardziej popularnej we Francji imprezy przyłączyło się w tym roku aż około stu placówek naukowych i stowarzyszeń hobbystów w innych krajach.

23:00