W Las Vegas trwają jedne z największych targów elektronicznych na świecie CES 2013. Kilkuset producentów prezentuje swoje najnowsze urządzenia, technologie i aplikacje.

Targi w Las Vegas to dobra okazja dla dystrybutorów, którzy mogą wyszukać ciekawe dla siebie urządzenia i przetestować je na własnej skórze. Wybór jest ogromny, są nowoczesne telewizory z technologią Ultra HD, która jest cztery razy lepsza niż Full HD, są 27-calowe smartfony i aplikacje zamieniające nasze telefony w płótna malarskie.

Niektórzy dystrybutorzy podkreślają jednak, że widać kryzys u producentów urządzeń elektronicznych. Targi wyglądają podobnie jak rok temu - powiedział naszemu reporterowi dystrybutor z Meksyku. Mam wrażenie, że wszystko już widziałem. Przyjechałem tutaj obejrzeć różne akcesoria, nie wiem jeszcze czy coś kupię, ale mam nadzieję, że tak - powiedział kupiec z Nowego Jorku.

Są jednak urządzenia warte uwagi. Na przykład telewizor na którym można jednocześnie oglądać dwa różne obrazy. Idealne dla małżeństw, które kłócą się czy oglądać telenowelę, czy mecz. Jak to działa? Chcemy oglądać obraz nr 1 zakładamy niebieskie okulary, obraz nr 2 czerwone. Wszystko na jednym telewizorze.

Jeżeli nie mamy żadnych zdolności muzycznych, a chcielibyśmy tworzyć muzykę, wystarczy, że potrafimy układać klocki. Stawiamy je na specjalnym interaktywnym blacie i już stajemy się prawdziwym DJ-em. To doskonała zabawa dla kilku osób, które wspólnie mogą komponować. Aplikacja, którą szczególnie można polecić zamienia nasz smartfon w płótno malarskie. Robimy zdjęcie np. ukochanej osoby i po chwili mamy jej obraz w telefonie. Potem możemy to delikatnie modyfikować i ostatecznie wydrukować, włożyć do antyramy i powiesić na ścianie.

Sony zaprezentowało m.in. okulary 3D, które zastępują telewizor. Nie przeszkadzając nikomu możemy założyć okulary, słuchawki i grać albo oglądać film. Według producentów będziemy widzieć obraz, jak w 50 calowym telewizorze, który jest oddalony od nas o dwa metry. Idealny gadżet dla nocnych marków.

W przeddzień otwarcia targów w Las Vegas producenci zorganizowali konferencje dla dziennikarzy, na których odkryto część tegorocznych sekretów. Sharp i Samsung postawiły w tym roku przede wszystkim na nowoczesne telewizory Ultra HD, których rozdzielczość jest cztery razy większa (4k) niż obecnych telewizorów Full HD. Ma to oczywiście wpływ na jakość obrazu.

Targi CES 2013 w Las Vegas to kilkaset stoisk. Aby obejrzeć je wszystkie trzeba na to poświęcić co najmniej dwa dni. Na szczęście jest jeszcze na to czas do piątku.