Po 600 latach białe bociany wracają na Wyspy Brytyjskie. Jak donoszą tamtejsze media, ornitolodzy mają powód do radości.

Na południu Anglii w hrabstwie West Sussex wykluły się bocianie pisklęta. Ostatni raz na Wyspach Brytyjskich odnotowano to w 1416 roku w Edynburgu, w gnieździe założonym na dachu tamtejszej katedry.

Brytyjscy ornitolodzy są zachwyceni. Bacznie obserwują młode i rodziców. Od lat realizują projekt, który ma na celu sprowadzenie na stałe do Wielkiej Brytanii bocianów. Zdarza się, że ptaki te zatrzymują się przelotnie, ale nie chcą wracać, jeśli nie uda im się rozmnażać. Teraz pojawiła się taka szansa.

Młode bociany wykluwają się 33 dni po złożeniu przez matkę jaj. Opuszczają gniazdo dwa miesiące później. Dorosłe ptaki karmią je jeszcze przez kilka dni. Potem muszą już radzić sobie same. Uczeni, stwarzając im odpowiednie warunki na specjalnych farmach, mają nadzieję zaobrączkować 50 par bocianów jeszcze przed końcem tej dekady. Jeśli uda im się to zrobić na południu Anglii, niewykluczone, że z biegiem czasu, ptaki zechcą zakładać gniazda na terytorium całej wyspy. Nic dziwnego, że za te pierwsze pisklęta naukowcy trzymają kciuki.


Opracowanie: