"Nie było zaskoczenia" - tak konferencję Apple, na której zaprezentowano m.in. nowe iPhony komentują specjaliści z branży. Większość informacji znana już była z medialnych przecieków. Jubileuszowy iPhone X - jak wcześniej zapowiadano - odblokowywany będzie wyłącznie funkcją rozpoznawania twarzy.


Nowy iPhone został zaprezentowany podczas konferencji w Steve Jobs Theater w Apple Park. 

iPhone X to sprzęt jubileuszowy, przygotowany z myślą o uczczeniu 10. rocznicy premiery pierwszego smartfona Apple. Jest to smartfon wyjątkowy - wyjątkowo wykonany, wyjątkowo wyposażony, wyjątkowo wyceniony. Podczas prezentacji kilkukrotnie podkreślano, że to "przyszłość smartfonów według Apple".


W przeciwieństwie do nowo zaprezentowanych modeli iPhone 8 i iPhone 8 Plus, które wyglądają podobnie do zeszłorocznych smartfonów (poza szklanym tyłem obudowy), iPhone X przeszedł prawdziwą ewolucję stylistyczną. Nowy sprzęt Apple zrywa tym samym z linią designerską zapoczątkowaną przed czterema laty w iPhonie 6.

iPhone X jest pierwszym bezramkowym smartfonem w portfolio Apple, z ekranem type edge-to-edge. Ekran wypełnia praktycznie całą powierzchnię przedniego panelu. Sprzęt ma u góry charakterystyczne wcięcie zarezerwowane dla głośnika, czujnika zbliżeniowego i kamerki Face ID. 

Nowy iPhone nie ma najbardziej rozpoznawalnego elementu marki iPhone, czyli okrągłego przycisku Home. Nie ukrył się on także na froncie urządzenia, który został wykonany ze szkła. To właśnie dlatego do odblokowywania iPhone'a X nie używamy dotyku, lecz wzroku. 

Jest to możliwe dzięki innowacyjnemu sposobowi rozpoznawania twarzy Apple, który na detekcję właściciela potrzebuje zaledwie setnych części sekundy.

Nie jestem do końca przekonany, czy skanowanie twarzy będzie takim idealnym rozwiązaniem. Oczywiście to zależy od tego, jak to będzie zaimplementowane, jak to będzie wyglądało, ale myślę, że dla wielu osób może być to trochę  poza granicą komfortu, że własną twarzą musimy odblokować telefon. Nie wiem, myślę, że zobaczymy - rynek to zweryfikuje najlepiej - skomentował w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Piotrem Bułakowskim specjalista z branży IT Paweł Harajda.

Cena iPhone X 64 GB wyniesie 4979 zł, a iPhone X 256 GB - 5729 zł.

Z kolei iPhone 8 będzie dostępny w cenie od 3479 zł, podstawowa wersja iPhone’a Plus to koszt 3979 zł.

Przedsprzedaż nowych iPhone’ów w Polsce ma się rozpocząć 29 września br.

RMF FM/Interia

(ph)