Koncert wielkiej gwiazdy - Briana Adamsa i dwie ważne kinowe premiery. To najważniejsze wydarzenia kulturalne nadchodzącego tygodnia.

Długo oczekiwany "Wołyń" wchodzi do kin

Przed nami jedna z najważniejszych kinowych premier roku - film "Wołyń" Wojtka Smarzowskiego, o rzezi na Polakach, jakiej w 1943 roku dokonali Ukraińcy. Film o nienawiści i o tym, czym grozi źle rozumiany nacjonalizm. 

Obraz Smarzowskiego jest pretekstem nie tylko do dyskusji artystycznych, ale również politycznych. Wchodzi do kin w najbliższy piątek - 7 października. 

Myślę, że to jedna z nielicznych polskich produkcji, której pod względem filmowego rozmachu nie będziemy się wstydzić - mówi grający pierwszoplanową rolę Macieja Skiby Arkadiusz Jakubik. Pierwszy raz brałem udział w takim filmie: setki statystów, grupy rekonstrukcyjne, czołgi, działa, transportery opancerzone - dodaje Jakubik. Aktor przyznaje, że już po dwóch dniach pracy "czuł się rozwalony" intensywnością doznań na planie (...). Powracało do mnie pytanie, czego trzeba, by ludzie posunęli się do tak nieprawdopodobnego bestialstwa, czy tylko chorej idei czy też jakiegoś impulsu, żeby te złe siły uruchomić - podkreśla. 

Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka (nagrodzona na festiwalu filmowym w Gdyni za debiut aktorski Michalina Łabacz) ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę (Jakubik), wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Nowy film Tima Burtona

Tim Burton wraca jako reżyser i zbiera świetne recenzje. "Osobliwy dome pani Peregrine" to opowieść o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanej niegdyś przez równie tajemnicze dzieci. Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jedną z sierot, przyjeżdża na wyspę, żeby za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. Podążając za wskazówkami, które zostawił mu ukochany dziadek, 16-latek odkrywa, że istnieje niezwykły świat poza czasem i przestrzenią, a w nim niezwykłe miejsce, zwane tytułowym osobliwym domem pani Peregrine. W nim poznaje niesamowite moce mieszkańców domu i dowiaduje się, że mają oni potężnych wrogów. Wkrótce przekona się, że jeśli chce ocalić swych nowych przyjaciół, musi nauczyć się korzystać z "osobliwości", którą sam został obdarzony. W obsadzie są m.in takie gwiazdy jak Eva Green, Judi Dench oraz Samuel L. Jackson.

Bryan Adams w Łodzi

Bryan Adams, artysta z wieloma platynowymi albumami na koncie, odwiedzi Polskę w ramach swojej trasy koncertowej GET UP. Muzyk wystąpi 6 października w Atlas Arenie w Łodzi. Najbardziej znany ambasador Kanady sprzedał ponad 65 milionów płyt, jeździł w trasy koncertowe po sześciu kontynentach oraz zdobywał 1 miejsca w ponad 40 krajach na świecie. Był też kilkukrotnie nominowany do Oscara, Złotych Globów oraz Grammy. Posiada także gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Na swoim koncie ma wiele przebojów, to m.in "Everything I do, I do it for you", "Heaven", "Summer of 69", "Have you ever really loved a woman" czy "Please forgive me".

(mal)