Michał Szpak, Ania Wyszkoni, Majka Jeżowska, Ryszard Rynkowski, Renata Przemyk i Rafał Brzozowski – te gwiazdy zaśpiewają z finalistami 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 12 czerwca, w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Na krakowskiej scenie zaprezentuje się 12 tegorocznych finalistów - po sześciu w dwóch kategoriach: do 16 lat i powyżej 16. roku życia. Wykonawcy zostali wyłonieni 8 maja podczas koncertu półfinałowego w Konstancinie-Jeziornie.

Finał będzie hołdem dla twórczości zmarłego przed rokiem Romualda Lipki.

W jury zasiądą: Krzysztof Cugowski (przewodniczący), Ewa Błaszczyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Michał Figurski, Mateusz Ziółko, Monika Kuszyńska, Kacper Kuszewski, Jacek Królik, Mateusz Pospieszalski, Andrzej Sikorowski, Justyna Steczkowska i Katarzyna Zielińska.

Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu finaliści zaśpiewają jeden utwór solo i jeden w duecie z gwiazdą. W ICE Kraków wspierać ich będą na scenie: Michał Szpak, Ania Wyszkoni, Majka Jeżowska, Ryszard Rynkowski, Renata Przemyk i Rafał Brzozowski.

Emocji z pewnością nie zabraknie. Stawką są Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia artystyczne (I miejsce - 24 tys. zł, II - 10 tys. zł, III - 5 tys. zł), a w kategorii dorosłych także występ na festiwalu w Opolu.

Kamil Czeszel, laureat I miejsca w 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zwyciężył w "Debiutach" 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Rok wcześniej - z Nagrodą Publiczności - opolski amfiteatr opuszczała Aleksandra Nykiel, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki z 2011 i 2017 roku, która zwyciężyła w "Szansie na sukces".

Festiwal Zaczarowanej Piosenki bez taryf ulgowych

16. Festiwal Zaczarowanej Piosenki to ogólnopolski, kilkuetapowy konkurs dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami. Projekt od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko", przy współpracy Telewizji Polskiej i wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Opiekę artystyczną sprawuje nad nim Irena Santor.

Nieraz słyszałam, co takich ludzi boli najbardziej - że, najczęściej spotykają się z litością i nikt ich właściwie poważnie nie traktuje. Mało kto zauważa, że posiadają talenty, marzenia i, podobnie jak wszyscy, pragną odnosić sukcesy, a przy tym realizować się w swoich pasjach. Moi niepełnosprawni rozmówcy opowiadali, że nawet w szkołach integracyjnych traktuje się ich często z taryfą ulgową, jakby niewiele sobą reprezentowali i stali na straconej pozycji. Twierdzili, że taka postawa jest dla nich upokarzająca. Dlatego wymyśliłam Festiwal Zaczarowanej Piosenki z profesjonalnym jury i bez taryf ulgowych - mówi Anna Dymna.

Koncert finałowy poprowadzą: Anna Dymna, Cezary Kosiński i Grzegorz Daukszewicz.

"Spotkajmy się z radością - mimo wszystko!"

Z kolei w niedzielę, 13 maja, również w Centrum Kongresowym ICE Kraków, odbędzie się "Spotkajmy się z radością - mimo wszystko!" - koncert fundacji Anny Dymnej. Wraz z laureatami Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wystąpią: Andrzej Piaseczny, Mateusz Ziółko, Mateusz Pospieszalski, Sanah, Halina Młynkova, Monika Kuszyńska, Czesław Mozil, Wojtek Cugowski. W koncercie wezmą udział goście telewizyjnego programu "Anna Dymna - Spotkajmy się". Wydarzenie poprowadzą: Anna Dymna i Piotr Polk.

Harmonogram:

  • 12.06, godz. 19.00 - Festiwal Zaczarowanej Piosenki (kat. do 16 lat),
  • 12.06, godz. 20.30 - Festiwal Zaczarowanej Piosenki (kat. pow. 16 lat),
  • 13.06, godz. 18.00 - koncert "Radość Mimo Wszystko" Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Szczepienie bez wcześniejszej rejestracji

W czasie trwania obu wydarzeń będzie można się także zaszczepić. Przygotowano 500 szczepionek firmy Johnson&Johnson oraz 3 tysiące Pfizera. Nie ma potrzeby wcześniejszego zapisywania się na iniekcję.

Aby otrzymać wejściówki, trzeba było ułożyć krótki – maksymalnie czterolinijkowy – wierszyk, w którym należało użyć zwrotów: „RMF FM” i „zaczarowana piosenka”.

Wierszyki trzeba było wysłać do czwartku 10 czerwca do godz. 12 na adresinternet@rmf.fm.

Z autorami najciekawszych wierszyków skontaktowaliśmy się telefonicznie.


Opracowanie: