Podczas ceremonii wręczenia nagród MTV Video Music Awards (VMA) w Newark w stanie New Jersey Taylor Swift została uhonorowana w kategorii "Teledysk roku" za "You Need to Calm Down". Wyróżnienie jest traktowane jako najcenniejsze trofeum VMA.

Taylor Swift ze statuetką w ręku podkreśliła, że jest to nagroda zdobyta głosami fanów, którzy według niej w ten sposób opowiedzieli się za światem, w którym wszyscy mają być traktowani równo w obliczu prawa.

Na końcu wideo była i wciąż jest petycja dotycząca równości wobec prawa, mówiąca zasadniczo, że wszyscy zasługujemy na równe traktowanie w obliczu prawa. Chciałam podziękować wszystkim, którzy ją podpisali, ponieważ ma teraz pół miliona podpisów, to pięć razy więcej niż wymaga odpowiedź z Białego Domu - wskazała.

Remiks "Old Town Road", który wykonują raper Lil Nas X wraz z legendą muzyki country Billym Ray'em Cyrusem, został piosenką roku. Lil Nas X podkreślił, że jest to pierwsza nagroda, jaką kiedykolwiek dostał.

Tytułem "najlepszego teledysku pop" obdarzono Jonas Brothers za "Sucker".

W kategorii "najlepsza współpraca" zwyciężyła "Senorita" wykonana przez gwiazdy muzyki pop Shawna Mendesa i Camilę Cabello.


Nagroda Vanguard Michael Jackson dla Missy Elliott

Podczas ceremonii MTV 2019 publiczność entuzjastycznie przyjęła Missy Elliott. Odebrała ona w tym roku jako pierwsza raperka prestiżową nagrodę Vanguard Michael Jackson.

MTV przedstawiła artystkę jako "innowacyjną solową supergwiazdę, pionierską producentkę, autorkę piosenek, piosenkarkę, raperkę i ikonę kultury, która zmieniła światową scenę muzyczną".

Sprzedała ona ponad 30 milionów płyt na całym świecie dzięki takim hitom jak "Work It", "Get Ur Freak On" i "WTF".

Amerykańskie media podkreślały, że występ Missy Elliott podczas rozdania nagród jest pierwszym na żywo od 16 lat. Wyróżnienie przekazała jej Cardi B. Nazwała Missy żywą legendą podkreślając, że nikt bardziej niż ona nie zasługuje na tę nagrodę.

Zmieniła kompletnie muzyczne wideo z jej stylem, humorem i niedającą się zapomnieć kreatywnością. (...) Jej utwory są tak popularne, że nawet była pierwsza dama Michelle Obama zna je na pamięć - zapewniała Cardi B.

Pośród wykonawców prezentujących swe utwory w trakcie ceremonii byli m.in. Taylor Swift, H.E.R., Lil Nas X oraz Queen Latifah, Lizzo i Lil Nas X.

Najwięcej nominacji do nagród, po 10, dostali Ariana Grande i Taylor Swift. Tuż za nimi uplasowała się Billie Eilish z dziewięcioma nominacjami.

Prudential Center w Newark wypełniło tysiące fanów. W roli gospodarza programu debiutował znany komik Sebastian Maniscalco. Przyznał w jednym z wywiadów, że VMA to dla niego nieznane terytorium. Tak naprawdę niewiele wiem o muzyce. (...) Znam to z daleka (...) Właśnie dowiedziałem się, kim jest Normani - dodał Maniscalco.