Prokuratura w niemieckim Augsburgu chce oddać ponad tysiąc obrazów zarekwirowanych w monachijskim mieszkaniu. W lutym 2012 roku funkcjonariusze służb celnych zabezpieczyli u kolekcjonera i handlarza dziełami sztuki Corneliusa Gurlitta płótna, których wartość szacowana jest na miliard euro.

Tajemnicza kolekcja wróci do właściciela, czyli do Corneliusa Gurlitta. Niemieccy śledczy wciąż jednak sprawdzają, czy część zbioru nie została zabrana przez hitlerowców rodzinom żydowskim i przeciwnikom politycznym.

Pół tysiąca obrazów znalazło się na liście do potencjalnego zwrotu prawowitym właścicielom. Konfiskata została jednak zniesiona, bo Gurlitt podpisał umowę z bawarskim rządem. Napisano w niej, że odda każde płótno, które okaże się zrabowane. Według jego prawników chodzi jednak o zaledwie kilkadziesiąt dzieł.

Cornelius Gurlitt odziedziczył bezcenną kolekcję po swoim ojcu, historyku sztuki i handlarzu działami sztuki Hildebrandzie Gurlitcie. Na polecenie władz III Rzeszy sprzedawał uznane przez nazistów za przejaw sztuki "zdegenerowanej i narodowo obcej" dzieła, skonfiskowane wcześniej prawowitym właścicielom, za granicę, by zapewnić państwu dopływ dewiz. Część obrazów przeznaczona była dla planowanego przez Hitlera muzeum sztuki w Linzu. "Najwidoczniej Gurlitt zabezpieczył - bez wiedzy swoich mocodawców - część kolekcji na własne potrzeby" - donosił kilka tygodni temu dziennik "Der Tagesspiegel".

Po śmierci Hildebranda Gurlitta w 1956 roku zbiory odziedziczył jego syn. Jak twierdzi monachijska policja, nie figurował on w żadnych kartotekach - nie był zameldowany, nie płacił żadnych świadczeń i nie miał numeru podatkowego.

Służby celne wpadły na trop właściciela obrazów po znalezieniu u niego większej sumy pieniędzy podczas powrotu ze Szwajcarii do Niemiec. Wdrożono przeciwko niemu postępowanie podatkowe. Jak okazało się podczas śledztwa, Cornelius Gurlitt posiada także dom w Salzburgu w Austrii.

Wśród obrazów znajdują się dzieła najwybitniejszych przedstawicieli klasycznego modernizmu Picassa, Chagalla, Noldego, Macke'a, Matissa, Liebermanna i Dixa.

(ug)