Sting, jedna z największych osobowości muzyki rockowej na świecie, wystąpi 29 czerwca na koncercie finałowym Life Festival Oświęcim 2013! Koncert artysty będzie kontynuacją cieszącej się ogromną popularnością trasy "Back to Bass". Brytyjski muzyk zagra w Oświęcimiu zarówno utwory solowe, jak i repertuar współtworzonej przez niego legendarnej grupy The Police.

O wyjątkowości występu Stinga w Oświęcimiu świadczy fakt, że artysta po raz pierwszy przyjął zaproszenie na polski festiwal. Do tej pory przyjeżdżał do naszego kraju jedynie na odrębne koncerty. Na jego decyzję miało wpływ przede wszystkim pokojowe przesłanie Life Festival Oświęcim! Trzeba również zaznaczyć, że występ na oświęcimskiej scenie jest pierwszym plenerowym koncertem w ramach trasy "Back to Bass".

Podczas występu w Oświęcimiu Stingowi będą towarzyszyć jego długoletni gitarzysta Dominic Miller, perkusista Vinnie Colaiuta, klawiszowiec David Sancious, skrzypek Peter Tickell oraz wokalistka Jo Lawry.

Ani myśli o przechodzeniu na emeryturę

Sting to artysta ceniony na całym świecie. Przez ponad 30 lat zachwyca i zaskakuje swoją twórczością, która jest jednocześnie inspiracją dla innych gwiazd. Muzyk nie boi się eksperymentów. Fani jego talentu mogli podziwiać go już w różnej stylistyce - od rockowej po symfoniczną. Brytyjczyk wciąż  planuje też kolejne projekty i ani myśli przechodzić na emeryturę. Jest nie tylko kompozytorem, instrumentalistą, wokalistą i aktorem, ale też bardzo aktywnym działaczem społecznym, angażującym się w akcje humanitarne, działalność na rzecz praw człowieka oraz problemy ekologiczne.

Sting bardzo intensywnie wspiera m.in. Fundację Ochrony Lasów Tropikalnych oraz Amnesty International - organizację zaprzyjaźnioną i ściśle współpracującą z Life Festival Oświęcim. To właśnie idea promowania i budowania pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi dzięki muzyce, będąca przesłaniem tego wydarzenia, sprawiła, że Sting zdecydował się wziąć w nim udział. Na swoją trasę "Back to Bass" w 2012 roku sam zaprosił wolontariuszy "Amnesty International", którzy zbierali podpisy pod petycją przeciwko zanieczyszczeniu ropą naftową Delty Nigru i naruszeniom praw człowieka w tym regionie Nigerii.

Czytaj więcej o Stingu i posłuchaj jego utworów w serwisie RMFOn.pl.

Anna Maria Jopek: Słucham Stinga z zachwytem

Słucham tej muzyki za każdym razem z zachwytem, bo to jest złożona muzyka, cudownie zorganizowana w przestrzeni, która naprawdę nie traci na wartości. Za każdym razem patrzę i myślę, że to jest taki facet, który ma wielki talent do pisania kapitalnych piosenek, ma nieprawdopodobny głos, jakiś trójwymiarowy, niesamowity głos - mówi Anna Maria Jopek, wielka fanka Stinga.

Gra na kilku instrumentach, fantastycznie gra na basie, zawsze też patrzę z podziwem jak śpiewa -  kompletnie inne podziały i zupełnie co innego gra ręka, to jest cudowny podział funkcji w głowie i stwarza taką niesamowitą przestrzeń. Stwarza swoją przestrzeń w muzyce, swój kosmos, swój świat, od lat tak konsekwentny i tak szlachetny, i tak satysfakcjonujący dla ludzi o bardzo różnych muzycznych gustach - mówi o Stingu polska wokalistka.

Robert Janson: "Sting nadal błyszczy"

Dla Roberta Jansona Sting jest jednym z tych artystów, którzy mieli niewyobrażalnie wielki wpływ na jego rozwój. O brytyjskim artyście mówi: "jego wokal jest wszechstronny". Skalę, to już pominę, bo skalę ma ogromnie potężną. Ma przede wszystkim: umiejętność sterowania głosem, umiejętność myślenia podczas śpiewania, umiejętność tonowania emocji, umiejętność ekspresji. To wszystko jest cechą wielkich ludzi, wielkich wokalistów - powiedział Janson.

Dla niego, Sting jest osobą, która błyszczała i nadal błyszczy. Ostatnio gdzieś tam oglądałem dużą część koncertu i muszę przyznać, że byłem pod wrażeniem, bo jednak osoba potrafiąca w tym wieku dysponująca tak przeróżnego rodzaju paletą barw, dysponująca swoim głosem w taki sposób, ilustrująca tematy muzyczne - no musi zadziwiać i zadziwia - dodał Robert Janson.

Paweł Rurak-Sokal z zespołu Blue Cafe: "Sting wielkim muzykiem jest"

Pawłowi Rurak-Sokalowi Sting kojarzy się przed wszystkim z ponadczasowością w muzyce i niesamowitą elegancją w strukturach komponowania. Jest bardzo, bardzo wyrafinowany, kunsztowny, zmysłowy, a przy tym bardzo skromny i bardzo, właśnie tą skromnością, na scenie urzekający. Chciałoby się jednym słowem powiedzieć, jak w "Ferdydurke" Gombrowicza, "Sting wielkim muzykiem jest - powiedział lider zespołu Blue Cafe. Przyznał też, że jego marzeniem jest stanąć kiedyś na scenie obok Stinga i z nim zagrać. Także Dominka Gawęda z Blue Cafe jest zachwycona twórczością Stinga. Kojarzy mi się z niesamowitą perełką i przede wszystkim z tym, że wniósł coś nieprawdopodobnie pięknego do muzyki na świecie - powiedział wokalistka. Słuchając go można uczyć się tego, że muzyka naprawę potrafi płynąć prosto z duszy - dodała.

To już czwarta edycja Life Festival Oświęcim

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Life Festival Oświęcim jest Darek Maciborek. Dziennikarz muzyczny RMF FM stworzył wydarzenie niosące ze sobą pokojowe przesłanie, które odróżnia je od innych imprez kulturalnych w naszym kraju. Life Festival Oświęcim to nie tylko muzyka, ale także cykl wydarzeń edukacyjnych, obejmujących m.in. pokazy filmów, dyskusje, warsztaty, wystawy zdjęć i inne inicjatywy nawiązujące do idei festiwalu.

Tegoroczna, czwarta już edycja LFO, odbędzie się w dniach 26-29 czerwca. Szczegóły dotyczące kolejnych artystów, którzy wystąpią na festiwalu oraz eventów festiwalowych, przygotowanych przez organizatorów, pojawią się już wkrótce.

Bilety na koncert Stinga będą dostępne w sprzedaży otwartej już od czwartku 24 stycznia od godziny 9.00 za pośrednictwem www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz www.ticketteam.pl. Przedsprzedaż dla fanclubów startuje we wtorek 22 stycznia o godzinie 12.00 i skończy się w środę 23 stycznia o 15:00.

Wszystkie szczegóły dotyczące Life Festival Oświęcim znajdziecie na lifefestival.pl.

(bs)