Komiks poświęcony polskiemu kandydatowi do Oscara 2013 w kategorii obraz nieanglojęzyczny, filmowi "80 milionów", ukazał się w USA w dwóch znanych branżowych pismach - "The Hollywood Reporter" i "Variety". W poniedziałek odbędzie się oficjalny pokaz "80 milionów" dla członków amerykańskiej Akademii Filmowej, decydujących o nominacjach do Oscara.

Trzystronicowy komiks pokazuje brawurową akcję podjęcia przez bohaterów filmu "80 milionów" tytułowych pieniędzy tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Ma przybliżyć Amerykanom wydarzenia ze współczesnej historii Polski i zachęcić członków Akademii do oddania głosu na polską produkcję. Autorem komiksu jest Kamil "Kurt" Kochański. W tygodniku "The Hollywood Reporter" komiks ukazał się w środę, w "Variety" w piątek, w weekendowym wydaniu magazynu.

Nominacje do Oscarów 2013 w różnych kategoriach ogłoszone zostaną 10 stycznia. Ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, 85. w historii, odbędzie się 24 lutego w Hollywood.

Historia o Frasyniuku i Piniorze


Film "80 milionów" wyreżyserował Waldemar Krzystek. Scenariusz inspirowany jest autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce we Wrocławiu w latach 1980-1982. Bohaterowie są wzorowani na działaczach dolnośląskiej Solidarności - Władysławie Frasyniuku, Józefie Piniorze, Piotrze Bednarzu i Stanisławie Huskowskim.

Film opowiada o sensacyjnej historii pieniędzy należących do dolnośląskiej Solidarności, wypłaconych z banku tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. W obsadzie są m.in.: Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Maciej Makowski i Piotr Głowacki.