Dobra wiadomość dla wszystkich fanów literatury political fiction. W pierwszych dniach września do polskich księgarń trafi druga część trylogii ”House of Cards”, która zainspirowała twórców hitowego serialu z Kevinem Spacey w roli głównej. Powieść nosi tytuł „Ograć króla”.

"Ograć króla" to kolejna odsłona mrocznej opowieści o chciwości, korupcji i nienasyconej ambicji na najwyższych szczeblach władzy - zapowiada wydawca. Głównym bohaterem jest cyniczny brytyjski polityk Francis Urquhart - pierwowzór serialowego Franka Underwooda.

F.U. jest zdolny do wszystkiego, by utrzymać się na fotelu premiera. Wszelkiego rodzaju manipulacje i prowokacje dokonywane w białych rękawiczkach nie są mu obce. Ostatecznie decyduje się wejść w konflikt z brytyjskim monarchą, który reprezentuje zupełnie inne podejście do polityki. Król jest szlachetnym idealistą, który chce być blisko ludzi i mieć realny wpływ na ich losy. Nie odpowiada mu rola marionetki zamkniętej w pałacu.

Autorem książki jest lord Michael Dobbs, który pracuje również jako producent wykonawczy przy serialu "House of Cards". To brytyjski polityk i literat. W przeszłości był jednym z najbliższych współpracowników Margaret Thatcher.

Jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Postać, którą stworzyłem 27 lat temu praktycznie przez przypadek do tej pory zmienia moje życie na lepsze - mówił w rozmowie z RMF FM lord Dobbs. HOC" to moim zdaniem - i myślę, że większość polityków uważa podobnie - tak naprawdę czarny humor, a nie dokument czy ambitna, zakulisowa analiza - tłumaczył. Ta historia jest ponadczasowa, opowiadająca o czymś, co dzieje się od wieków. Jako dzieciak czytałem "Juliusza Cezara" Szekspira. Najpotężniejszy człowiek na ziemi został zakłuty na schodach Kapitolu przez swojego najlepszego przyjaciela. To się dzieje od zawsze. A my jesteśmy w takim samym stopniu znudzeni polityką, w jakim jesteśmy zafascynowani wielkimi postaciami i ich ambicjami - mówił Dobbs pytany o sukces "House of Cards". Przeczytaj cały wywiad

(mn)