W środę 20 lipca (o godz. 12:00) rozpoczyna się internetowa sprzedaż biletów na seanse filmowe 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Do otwarcia 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pozostało 10 dni.

Festiwal rozpocznie się pokazem filmu "Ja, Daniel Blake", zdobywcy Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Świetnym, wzruszającym portretem zwykłego człowieka Daniela Blake’a uwikłanego w walkę z bezdusznymi urzędnikami. Mistrzem w opowiadaniu tego typu historii jest klasyk kina brytyjskiego Ken Loach.

Drugim filmem wieczoru otwarcia jest nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie dokument Gianfranco Rosiego "Ogień na morzu. Fuocoammare". Przez 108 minut trwania filmu jesteśmy na włoskiej wyspie Lampedusa. Uczestniczymy w jej codziennym życiu, którego naturalną częścią są przypływające do brzegów barki przepełnione uchodźcami z Afryki Północnej. Jak mówią rybacy z Lampedusy wszystko, co przynosi morze, jest błogosławione. Już te dwa filmy sprawią, że dyskusje na temat kondycji współczesnego człowieka i dzisiejszej Europy będą jak zawsze na Dwóch Brzegach bardzo gorące.

Każdy z filmów w sekcji Świat pod namiotem" ma swoją historię, nie tylko ze względu na nazwisko reżysera (jak "Nieznajoma dziewczyna" braci Dardenne, "Śmierć w Sarajewie" Denisa Tanovica, "Służąca" Park Chan Wooka, "Fukushima. Moja miłość" Doris Dorrie, "Komuna" Thomasa Vinterberga), ale także ze względu na tematykę. Vinterberg mistrzowsko pokazuje pułapki, jakie niesie idealistyczne podejście do życia w komunie. Tanovic z serbskim temperamentem prowadzi dyskurs na temat nadinterpretacji historii. Koreańczyk Park Chan Wook gwarantuje nam wizualną i emocjonalną podróż filmową na najwyższym poziomie.

Są też filmy, które dotykają bardzo trudnych, kontrowersyjnych spraw, jak: "24 tygodnie" - dramat młodej kobiety (świetna Julia Jentsch), która ze względów zdrowotnych musi zdecydować czy dokona aborcji; "Ja, Olga Hepnarova" - portret nastolatki odrzuconej przez rodzinę i społeczeństwo ze znakomitą kreacją Michaliny Olszanskiej; "Toni Erdmann" (wybitna rola Sandry Huller) - przebój tegorocznego Cannes (Nagroda Fipresci) o tym, że zawsze jest szansa, by całkowicie zmienić swoje życie, trzeba tylko sobie to uświadomić; "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego - obraz Polski z początku lat 90., ukazany poprzez portrety czterech kobiet (Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Julia Kijowska, Dorota Kolak); "Aquarius" z fantastyczną Sonią Braga - piękny, przepełniony  humorem hołd złożony wspomnieniom, które są podstawą naszego istnienia.

Tango bez bandoneonu jest jak życie bez miłości mówił bohater filmu Franco de Peni "Miłość w miejskiej dżungli". Parafrazując, festiwal bez muzyki jest jak... i dlatego sekcja "Muzyka moja miłość" gwarantuje muzyczną ucztę. Rozpoczyna ją Carlos Saura filmem "Argentyna, Argentyna", w którym taniec, kompozycje, wokaliści i muzycy reprezentujący folklor Argentyny są oszałamiające. "Let’s get Lost. Chet Baker" - dokument z 1988 roku - kontra "Miles Ahead", czyli pojedynek dwóch gigantów jazzu Cheta Bakera i Milesa Davisa. Komu kibicować? "Muzyka obcych", czyli orkiestra wiolonczelisty YoYo Ma, będąca dowodem na to, że różne tradycje, kultury, religie mogą brzmieć jednym, silnym głosem, w pełnej harmonii. I mistrz Lecuona, który inspiruje kolejne pokolenia muzyków latynoskich w filmie "Grając Lecuonę". Sonita, Princess i pieski chihuahua też dowodzą, że muzyka to wyzwolenie.

W jakim kierunku zmierza polskie kino? Trzeba zobaczyć filmy debiutantów, by przekonać się, że jest bardzo ciekawie, oryginalnie, nowatorsko. "ZUD" Marty Minorowicz (premiera w Berlinie), "Baby Bump" Kuby Czekaja (premiera w Wenecji), "Kamper" Łukasza Grzegorzka (premiera w Karlowych Warach). Mamy też sporo interesujących dokumentów, tych najnowszych i tych z klasyki jaką jest Polska Szkoła Dokumentu i filmy Wojciecha Wiszniewskiego. Nowe filmy to "Wytrwałość" Małgorzaty Imielskiej o Benie Barenholtzu, "Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham" Pawła Łozińskiego o uczuciach, "Walka z szatanem" Konrada Szołajskiego o egzorcyzmach. A do tego różne oblicza świata w filmach "Ukraińscy szeryfowie", "Szwedzka teoria miłości", "Kraina oświeconych" i wiele innych, które odkryjecie na Dwóch Brzegach.

Retrospektywy filmowe to spotkanie z kinem, które znamy, uwielbiamy i chętnie do niego powracamy albo też o którym słyszeliśmy i wiemy, że jest ważne, ale nigdy nie było szansy żeby je zobaczyć. Oto one:

Filmy Andrzeja  Żuławskiego: od "Trzeciej części nocy" do "Kosmosu", przez "Diabła", "Opętanie", "Najważniejsze to kochać", "Wierność", "Szamankę", "Błękitną nutę".

Filmy z Bogusławem Lindą w sekcji "I Bóg stworzył aktora": od "Gorączki" i "Kobiety samotnej" zaczynając, przez "Przypadek", "Krolla", "Psy" i "Magnata" pokazują oryginalny  styl i charakter tego aktora.

"Cztery oblicza - Marcello Mastroianni". Tego aktora  kojarzymy przede wszystkim z Federico Fellinim. Tu mamy szansę zobaczyć go w filmach czterech wybitnych włoskich reżyserów: Ettore Scola "Szczególny dzień", Pietro Germi "Rozwód po włosku", Vittorio de Sica "Małżeństwo po włosku" i Michelangelo Antonioni "Noc". Niepowtarzalna okazja, która stała się możliwa dzięki współpracy z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie.

Podczas "Lekcji kina", które nazywane są na naszym festiwalu "Spowiedzią twórcy filmowego", spotkamy Piotra Dumałę (film "Ederly"), Wojciecha Staronia (film "Bracia") i Bogusława Lindę.

Ponadto polskie przeboje filmowe z lat 30. XX wieku (przy współpracy z Filmoteką Narodową), filmy młodych ze Studia Munka, spektakle z cyklu Teatroteka, prezentujące młodą polską dramaturgię (przy współpracy z WFDiF). A także wystawy, koncerty w Kazimierzu, Janowcu i Mięćmierzu, pokazy dla najmłodszych widzów w GOK w Janowcu i codziennie kilka spotkań z twórcami, aktorkami, aktorami i reżyserami w Black Red White Cafe. 

Tak mijać nam będą te za krótkie dni i noce 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Rusza sprzedaż biletów

Dwa Brzegi potrwają od 30 lipca do 7 sierpnia. W programie premiery kina światowego, najnowsze polskie produkcje, dokumenty, krótkie metraże, retrospektywy reżyserskie, a nawet filmy przedwojenne po cyfrowej restauracji. Seanse odbywać się będą m.in. w Kinie Lubelskim, Kinie Pod Srebrną Gwiazdą, i Kinie Perła na małym rynku. Nie zabraknie również koncertów pod gołym niebem (na które wstęp jest bezpłatny).

System sprzedaży internetowej będzie funkcjonował od 20.07.2016 (12:00) do 06.08.2016 (20:00) i będzie dostępny TUTAJ. Zakup biletu przez internet możliwy jest najpóźniej na 2 godziny przed rozpoczęciem danego seansu.

Sprzedaż biletów w kasach w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się 29.07.2016 (12:00-20:00). W każdy kolejny dzień sprzedaż rozpoczyna się na godzinę przed pierwszym seansem, a kończy o godzinie rozpoczęcia ostatniego seansu danego dnia. Regulamin oraz szczegóły dotyczące cen biletów dostępne są w zakładce BILETY.

Szczegółowy program projekcji filmowych dostępny  jest TUTAJ.

www.dwabrzegi.pl

Dwa Brzegi na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalDwaBrzegi

Dwa Brzegi na Instagramie: www.instagram.com/dwabrzegi

Dwa Brzegi na Twitterze: www.twitter.com/DwaBrzegi

Materiały prasowe

(az)