Rusza festiwal Mastercard Off Camera. Tegoroczna, 13. edycja imprezy jest wyjątkowa. Ze względu na pandemię odbywa się nie na przełomie kwietnia i maja, a we wrześniu. Co więcej - została przeniesiona do przestrzeni internetowej.

Skupiamy się na pozytywach, bo nowa rzeczywistość generuje nowe możliwości. Dzięki współpracy z serwisem Player.pl nasze spojrzenie na kino niezależne będziemy mogli dzielić z widzami nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce - podkreśla Szymon Miszczak, Dyrektor festiwalu Mastercard Off Camera.

Na program festiwalu składają się pierwsze lub drugie filmy twórców z całego świata wyświetlane w ramach Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Oceni je międzynarodowe jury (Jan Komasa, Sophie Hyde i Tom Hall). Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje będą walczyć o nagrodę Kulczyk Foundation. Jej laureata wyłonią Paul Wesley, Margie Simkin i Oren Moverman. Oba konkursu są częścią projektu "Obraz świata / Świat w obrazach".

Programerzy tradycyjnie przygotowali też sekcje specjalne: "Między nami kobietami", "Znowu w drodze", "Tanie dreszcze?" oraz "Związki i rozwiązki". Z kolei we współpracy z PLAY KRAKÓW przygotowano sekcję "Co może przynieść nowy dzień". Fani Festiwalu znajdą coś dla siebie wśród filmowych propozycji z sekcji "Panorama", "Festiwalowe Hity" czy "Amerykańscy Niezależni".

W zgodzie z najlepszymi tradycjami amerykańskich seansów spod znaku "drive-in cinema" w Krakowie zorganizowano bezpłatne kino samochodowe. To możliwość obejrzenia cenionych i nagradzanych produkcji z wnętrza własnych aut. 

Coś dla miłośników seriali

Stałym elementem festiwalu jest Serialcon. Z widzami spotkają się m.in. Jan P. Matuszyński i Arkadiusz Jakubik, którzy opowiedzą o serialu "Król" na motywach książki Szczepana Twardocha. Pojawią się także aktorki z tej produkcji: Magdalena Boczarska i Barbara Jonak. 

O powrocie kultowego "Usta usta" porozmawiają Sonia Bohosiewicz i Paweł Wilczak, a o serialu "Szadź" rozmawiać będą Aleksandra Popławska i Cezary Łukaszewicz. Za kulisy realizacji komediowej produkcji "Królestwo kobiet" zabierze widzów Gabriela Muskała. Nie zabraknie refleksji nad serialami internetowymi, które powstały podczas pandemii: "Zostań w domu", "Co robimy w zamknięciu" i "Kontrola". 

O tym, jak pandemia zmieniła filmową rzeczywistość, Alicja Myśliwiec porozmawia m.in. z Krystyną Jandą, Magdaleną Cielecką, Sławomirem Idziakiem i Bartłomiejem Topą. Olivier Janiak zaprosi na program "On OFF", do którego zaprosił m.in. Rafała Zawieruchę i Dawida Ogrodnika. Z twórcami filmów z Konkursu Polskich Filmów Fabularnych będzie rozmawiać Anna Tatarska. 

Więcej szczegółów o festiwalu na stronie: www.offcamera.pl. Zapraszamy do oglądania 13. Mastercard Off Camera na platformie player.pl!