Rekordowa liczba ponad 30 tys. osób odwiedziła 14. Targi Książki w Krakowie. W tegorocznych targach, które według organizatorów awansowały do roli "największej krajowej imprezy branży wydawniczo-księgarskiej", wzięło udział 450 wydawców i prawie 400 autorów. W ostatniej chwili z udziału zrezygnowała Herta Mueller. Powodem był napięty harmonogram spotkań w Krakowie.

Ubiegłoroczna noblistka Herta Mueller była gościem drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, który jest organizowany w Krakowie równolegle z Targami Książki. Organizatorzy obydwu imprez deklarują współpracę, wspólny termin ma wzmacniać siłę oddziaływania zarówno targów jak i festiwalu i przyciągnąć większą liczbę miłośników literatury.

14. edycja targów upłynęła oczywiście pod znakiem spotkań z autorami. Odbyło się ich w sumie ponad 400 - podkreślił rzecznik targów Paweł Cyz. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania branżowe, na których dyskutowano m.in. o prawie autorskim w czasach digitalizacji i o opodatkowaniu książek - dodał.

W organizowanej podczas targów akcji "Napisz książkę z Hertą Mueller" wzięło udział ponad 100 osób. Dosłownie każdy mógł dopisać jedno zdanie do książki, rozpoczętej przez noblistkę słowami: "Muzykanci grają na drzewach". Każdy mógł też złożyć podpis pod zdaniem swojego autorstwa. Prócz osób odwiedzających targi w akcji wzięli udział goście imprezy, m.in. pisarze - Olga Tokarczuk, Janusz L. Wiśniewski, Meir Shalev; aktorzy - Paweł Małaszyński i Edyta Jungowska oraz dziennikarze - Martyna Wojciechowska, Piotr Kraśko, Grzegorz Miecugow i Rafał Bryndal

Targi to także konkursy

Krakowskie Targi Książki to także konkursy. Najbardziej znaczący z nich to Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, celem którego jest uhonorowanie autora "najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych".

Laureatem tegorocznej, trzynastej edycji konkursu został profesor Uniwersytetu Gdańskiego Mieczysław Nurek za książkę "Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949" wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Autor otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł.

Przed rokiem krakowskie Targi Książki odwiedziło 25 tys. miłośników literatury, w imprezie uczestniczyło 370 autorów i 480 wystawców. Zainteresowanie wystawców i odwiedzających z roku na rok jest coraz większe, dlatego organizatorzy zapowiedzieli na czerwiec inaugurację drugiej imprezy branży wydawniczej - Targów Książki dla Dzieci.

Organizatorem 14. Targów Książki w Krakowie, które w tym roku odbyły się pod patronatem prezydenta RP, jest spółka Targi w Krakowie.