Świnoujska Biblioteka Miejska w nietypowy sposób obchodzi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W poniedziałek do godziny 18 jej pracownicy sprzedawali lektury za złotówkę na promie łączącym Świnoujście z lądem. Z takiej okazji mogli skorzystać też pasażerowie PKP w kilku innym miastach województwa zachodniopomorskiego.

Biblioteka w Świnoujściu przygotowała się na sprzedaż ponad 3 tysiący książek. Były one zbierane wśród mieszkańców Świnoujścia przez rok od ostatniej, podobnej akcji, którą w 2011 roku zorganizowano na dworcu PKP. Kryminały, powieści oraz poradniki, które można zakupić, są używane - jeden pasażer promu może nabyć za złotówkę jedną książkę.

Kiermasz "Promujemy książki na promie" jest elementem obchodów "Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich". Akcja rozpoczęła się przed południem i już po godzinie jej trwania, swoich nabywców znalazło 400 książek. Niestety potem zainteresowanie - wraz z nieco mniejszych ruchem na przeprawie promowej - zmalało. Sporo nowych czytelników pojawiło się znów w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego podczas przeprawy do i z Świnoujścia.

Akcję wraz z Biblioteką Miejską w Świnoujściu zorganizowała "Żegluga Świnoujska", która prowadzi przeprawę promową w mieście.

Książki za złotówkę na dworcu

W innych miastach województwa zachodniopomorskiego trwała bliźniacza akcja - "Pociąg do książki, książka do pociągu". Bibliotekarze sprzedawali za złotówkę książki na dworcach kolejowych. Kiermasz zorganizowano w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim, Gryfinie, Chojnie, Wolinie i Międzyzdrojach.

Pieniądze zebrane z akcji zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych dla miejscowej biblioteki.