Film, który wstrząsnął światową kinematografią. Albo: najbardziej spektakularne widowisko od czasów "Avatara". O czym mowa? O "Grawitacji" - produkcji, której przygotowanie zajęło twórcom blisko trzy lata, która pochłonęła ponad osiemdziesiąt milionów dolarów i zdobyła siedem Oscarów podczas niedawnej gali.

Trudno właściwie powiedzieć złe słowo na temat "Grawitacji" w reżyserii Alfonso Cuaróna. Nieżyczliwi tuż po premierze wieszali psy na filmowych dialogach. Sami twórcy tłumaczyli: w obrazie chodziło przede wszystkim o zdjęcia. A tym z kolei nie można na pewno niczego zarzucić.

Świat obiegły niedawno zdjęcia z Kosmosu, którymi przedstawiciele NASA zapragnęli podziękować twórcom za oscarową produkcję. Eksplorowanie Kosmosu to nie fikcja. To rzeczywistość - napisali wówczas na Twitterze, dołączając serię fotografii przestrzeni okołoziemskiej. Faktycznie: zapierające dech w piersiach uwiecznienie widzianej z niebywałej odległości Ziemi w "Grawitacji" nie odbiega ani trochę od realiów. Wydaje się nawet, że poprzeczka, którą zawiesił operator Emmanuel Lubezki (pracujący dotąd między innymi przy "Ludzkich dzieciach" czy "Drzewie życia"), długo nie zostanie przeskoczona.

Podobnie muzyka w "Grawitacji" - doceniana przez kolejnych krytyków, zdawkowa, delikatnie wtapiająca się w niepowtarzalne tło. Można powiedzieć nawet: czasem cisza odgrywa tu najpiękniejszą rolę. Na uwagę zasługuje też Sandra Bullock, aktorka wielokrotnie nagradzana, która tutaj zagrała astronautkę walczącą o przetrwanie, kiedy stacja kosmiczna, w której pracowała, zostaje zniszczona przez lecące szczątki satelity.

"Grawitacja" to chyba pierwszy film, który w tak doskonały i precyzyjny sposób oddaje realia Kosmosu - wszechogarniającą pustkę, brak możliwości skontaktowania się z drugim człowiekiem, brak jakiejkolwiek drogi ucieczki. To zresztą nie tylko film o walce z naturą, ale też: o niezwykle przerażającej samotności człowieka w wielkim świecie.

Weź udział w konkursie, wygraj film

Od kilku dni film dostępny jest już w trzech wersjach - na DVD oraz Blu-ray oraz Blu-ray 3D. U nas możecie wygrać niezwykły zestaw - DVD oraz wydany z okazji sukcesu filmu okolicznościowy brelok - już teraz! Wystarczy, że do 19 marca do godziny 12:00 na adres redakcja@rmfon.pl wyślecie odpowiedź na pytanie: "Moje miejsce w kosmosie to...". Nagradzamy najlepsze - naszym zdaniem - odpowiedzi!