Czy przypadek rządzi światem? Jak wielką role odgrywał przypadek w historii świata? Czy historii nie piszą zwycięzcy, tylko przypadki? Między innymi na to pytanie będzie starał się odpowiedzieć profesor Norman Davies. Jego wykład 5 kwietnia w Krakowie w ramach cyklu ,,Wielkie Pytania".

Podczas spotkania ze słuchaczami prof. Norman Davies, autor wielu prac poświęconych historii Polski oraz Europy, zwłaszcza XX-wiecznej, takich jak "Boże igrzysko", "Powstanie 44" czy "Europa między Wschodem a Zachodem" zastanowi się na tym, jak wiele planów i przewidywań zakończyło się sukcesem tylko dzięki przypadkowi.

Często się mówi się o tym, że coś stało się przez przypadek. Pan prof. Norman Davies  będzie naszym przewodnikiem po tym, żeby zobaczyć jak świat jest skonstruowany, być może właśnie przez przypadek - mówił Diana Sałacka z Centrum Kopernika, jednego z organizatorów wydarzenia.

 

"Wielkie Pytania w Krakowie" to wspólny projekt Centrum Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Miasta Kraków, którego celem jest pokazywanie nauki jako istotnego obszaru ludzkiej kultury.

Uczestnicy razem z zapraszanymi gośćmi zastanawiają się nad współczesnymi odpowiedziami na pytania, które ludzie stawiają sobie od wieków i które wielokrotnie stanowiły inspirację do powstania wielu dzieł literackich, muzycznych czy sztuk wizualnych.

Cykl towarzyszy Copernicus Festival, którego motywem przewodnim w tym roku będzie przypadek.

Spotkanie z prof. Davisem odbędzie się w budynku Wydziału Prawa i Administracji UJ na ulicy Krupniczej 33a, 5 kwietnia o godzinie 18. Na wykład obowiązują darmowe wejściówki. Można je odebrać w krakowskiej księgarni De Revolutionibus. Books&Cafe przy ul. Brackiej 14.