Zmarła Carrie Fisher, odtwórczyni roli księżniczki Lei w filmowej serii "Gwiezdne Wojny". 60-letnia aktorka doznała rozległego ataku serca podczas lotu transkontynentalnego z Londynu do Los Angeles.

Aktorka przez długie lata walczyła z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. 23 grudnia zasłabła na pokładzie samolotu i przestała oddychać. Jak się okazało, przeszła atak serca. Po wylądowaniu została przewieziona do szpitala. Tam zmarła. 

Legendarna księżniczka Lea, zagrała w ponad 50 filmach. Córka Debbie Reynolds

Carrie Fisher urodziła się w 1956 roku w Los Angeles jako córka wielkiej hollywoodzkiej gwiazdy Debbie Reynolds i piosenkarza oraz komika Eddiego Fishera. Kiedy miała 2 lata, rodzice rozwiedli się. Ojciec Carrie związał się z Elizabeth Taylor.

Carrie od najmłodszych lat marzyła o karierze aktorskiej. Jako dziecko towarzyszyła matce podczas występów w Las Vegas, a jako 15-latka zadebiutowała na Broadwayu rolą w musicalu "Irene". Wkrótce potem przyszedł czas na srebrny ekran. 

Łącznie Carrie Fisher zagrała w ponad 50 filmach. Swoją pierwszą rolę na dużym ekranie otrzymała w 1975 roku w komedii romantycznej Hala Ashby'ego "Szampon". Jednak prawdziwą sławę przyniosła jej, dwa lata później, postać księżniczki Lei odgrywana w pierwszej trylogii George'a Lucasa "Gwiezdnych wojen" (epizody IV-VI).W swoich wydanych niedawno wspomnieniach "The Princess Diarist" Fisher ujawniła swój romans z Harrisonem Fordem, trwający przez trzy miesiące podczas kręcenia trylogii, która na globalną skalę stała się fenomenem kulturowym i społecznym.

W "Powrocie Jedi" z 1983 roku Fisher została symbolem seksapilu, nosząc złote metalowe bikini. W 2015 roku zagrała w siódmej części "Gwiezdnych wojen" zatytułowanej "Przebudzenie Mocy".

Wystąpiła również w tak znanych filmach, jak "Blues Brothers" z 1980 roku, "Hannah i jej siostry" (1986), "Kiedy Harry poznał Sally" (1989), "Krzyk 3" (2000). 

Nie była pozbawiona autoironii, co pokazała w jednym z odcinków serialu "Seks w wielkim mieście", gdzie zagrała samą siebie.

Pisarka i scenarzystka

Carrie Fisher to nie tylko aktorka, ale też pisarka i scenarzystka. W 1990 roku na podstawie jej autobiografii "Postcards from the Edge" został zrealizowany film "Pocztówki znad krawędzi" z Meryl Streep i Shirley MacLaine w rolach głównych. W filmie ukazano historię rywalizacji pomiędzy Carrie a jej matką, Debbie Reynolds. Za debiut książkowy została wyróżniona nagrodą Los Angeles Pen Award.

Życie prywatne - uzależnienia, depresja, nieudane związki

Carrie Fisher nie kryła, że przeszła uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Opowiadała też o życiu ze zdiagnozowaną chorobą afektywną dwubiegunową.

Jej małżeństwo z legendą folk rocka Paulem Simonem trwało kilka miesięcy. Nazywała siebie "produktem chowu wsobnego Hollywood", mówiąc o tym, co przeżyła na własnej skórze: że ojciec Eddie Fisher opuścił jej matkę, odchodząc w ramiona Elizabeth Taylor; że jej partner zostawił ją dla innego mężczyzny; wreszcie, że obudziła się kiedyś w łóżku obok nieżywego przyjaciela, który przedawkował narkotyki.

(mal)