Nie ma Oscara dla najnowszego filmu Andrzeja Wajdy. „Katyń” został pokonany przez austriacką produkcję Fałszerze i to właśnie ta oparta na faktach historia, opowiadająca o żydowskim oszuście, który trafia do obozu koncentracyjnego, otrzymała pozłacaną statuetkę.

Fałszerze. To oparta na faktach opowieść o żydowskim oszuście, który w czasie wojny trafia do obozu koncentracyjnego. Hitlerowcy składają mu niezwykłą propozycję udziału z zakrojonej na dużą skalę akcji fałszowania zachodnich walut, co ma dopomóc w wygraniu wojny przez Niemcy.

Katyń. Andrzej Wajda w 2000 roku został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Wcześniej o statuetki walczyły jego „Ziemia Obiecana”, „Panny z wilka” i „Człowiek z Żelaza”. „Katyń” ukazuje jeden z najtragiczniejszych epizodów historii Polski. Dramatyczne losy polskich oficerów wziętych do sowieckiej niewoli w wrześniu 1939 i dramat ich rodzin wyczekujących wieści o swoich bliskich.
Beaufort. To historia wojenna, tyle że współczesna. Główny bohater izraelski komendant wraz ze swoim oddziałem przygotowuje akcję wysadzenia bazy. Z budowlą ma runąć wszystko to, za co żołnierze gotowi byli oddać życie. To opowieść o paraliżującym strachu, psychicznej degradacji żołnierzy i upadku wpajanych im wartości. Reżyser i scenarzysta filmu Joseph Cedar otrzymał już sześć nominacji do Oscara.
12. Dwunastu ławników ma podjąć decyzję o winie lub niewinności młodego Czeczena, oskarżonego o zabójstwo swego przybranego ojca - oficera Specnazu, który przygarnął go po śmierci jego rodziców w czasie wojny rosyjsko-czeczeńskiej. Nikita Michałkow jest twórcą epickich produkcji, w których szczególną rolę gra patriotyzm i nieskrywana nostalgia za czasami przedkomunistycznej Rosji. Za film „Spaleni Słońcem” w 1994 został nagrodzony Oscarem.
Genghis Khan. Opowieść o młodzieńczych latach Czyngis-Chana, który z niewolnika cierpiącego głód i upokorzenie przeistacza się we władcę imperium Mongołów. W drodze na szczyt towarzyszy mu wierna żona, Borte, gotowa nieść pomoc nawet w najgorszej sytuacji. Twórca filmu Siergiej Bodorow o Oscara rywalizuje po raz pierwszy w swojej karierze.