Michel Houellebecq nie przyleciał do Krakowa. Francuski pisarz miał uczestniczyć w 3. Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada oraz 15. Targi Książki.

Pisarz przyjął zaproszenia. Rozmowy na temat szczegółów przylotu i organizacji spotkań z publicznością w Krakowie i w Warszawie toczyły się bezpośrednio z jego francuskim wydawcą i agentem.

Z przykrością zawiadamiamy, że z przyczyn od nas niezależnych pisarz nie pojawił się dzisiaj na lotnisku, nie pobrał także wykupionego dla niego biletu lotniczego. Zarówno agent pisarza, jak i jego wydawca nie potrafią określić, czy oznacza to ostateczne odwołanie udziału w wydarzeniach zaplanowanych w Krakowie i Warszawie - poinformowali organizatorzy wizyty Houellebecqa.

Michel Houellebecq urodził się w 1958 roku. Jest pisarzem, eseistą, poetą i autorem piosenek. W 1998 roku odniósł sukces literacki powieścią "Cząstki elementarne". W 2010 roku za książkę "Mapy i terytorium" został laureatem Nagrody Goncourtów, przyznawanej za najlepszą książkę, która ukazała się na francuskim rynku wydawniczym w ciągu ostatniego roku.