Już 26 kwietnia w Krakowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu kina niezależnego Mastercard Off Camera. Kto będzie oceniał prezentowane filmy?

Już 26 kwietnia w Krakowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu kina niezależnego Mastercard Off Camera. Kto będzie oceniał prezentowane filmy?
Allan Starski /Marcin Obara /PAP

Szefem Jury Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi będzie Allan Starski - wybitny polski scenograf, laureat Oscara. Od lat pracuje z najwybitniejszymi reżyserami w Polsce i za granicą. 

W Jury Konkursu Głównego zasiądzie też Anna Biedrzycka-Sheppard - wybitna polska kostiumolog. Ma na swoim koncie takie produkcje, jak: "Kompania braci", "Informator" (reż. Michael Mann), "Oliver Twist" (reż. Roman Polański), "Rycerze z Szanghaju" i "Fred Claus" (reż. David Dobkin), “Bękarty wojny" (reż. Quentin Tarantino) oraz ostatnio -  "Spider-Man: Far From Home".

Kolejna gwiazda zasiadająca w jury Konkursu Głównego to Roger Michell - reżyserem teatralny i filmowy. Ogólnoświatową popularność zdobył w 1999 roku, kiedy wyreżyserował komedię "Notting Hill". Inna jurorka - Ellen Kuras to doświadczona autorka zdjęć i reżyserka filmowa. Zdobyła Oscara za pełnometrażowy dokument "Zdrada". 

Kto oceni polskie filmy?

Jury konkursu polskiego na festiwalu Mastercard Off Camera przewodniczy Marcia Gay Harden. Aktorka zagrała w ponad 60 filmach, obok takich gwiazd jak: Robin Williams, Diane Keaton, Brad Pitt czy Anthony Hopkins.  Ma na koncie Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Pollock" w reżyserii Eda Harrisa. Popularność i uznanie krytyków zyskała dzięki filmom: "Ścieżka strachu" braci Coen, "Rzeka Tajemnic" Clinta Eastwooda czy "Dzieci Ireny Sendlerowej". 

Laura Rosenthal to wielokrotnie nagradzana reżyserka castingu, która od 25 lat współpracuje z renomowanymi reżyserami filmowymi i artystami wizualnymi, takimi jak Todd Haynes, Lisa Cholodenko, Paolo Sorrentino, Woody Allen, Jim Jarmusch, Joachim Trier, Doug Aitken i Francesco Vezzoli. Jest laureatką nagród Emmy za "Olive Kitteridge" i "Mildred Pierce". Dzięki niej w "Chicago" zachwyciła nas Catherine Zeta-Jones, a Jude Law został... "Młodym Papieżem". 

Kim Yutani czuwa nad selekcją filmów, które pojawią się podczas corocznego święta kina niezależnego, Festiwalu Filmowego Sundance. Rok temu objęła rolę dyrektora programowego, jednak o jego prestiż i budowanie marki dbała od wielu lat. Reprezentowała Instytut Sundance, zasiadając w jury międzynarodowych konkursów i budując relacje z najważniejszymi osobistościami kina niezależnego.

Jonathan Romney to jeden z najbardziej błyskotliwych i przenikliwych krytyków filmowych w Wielkiej Brytanii. Jego recenzje regularnie pojawiają się w "The Independent", "The Observer" czy międzynarodowym magazynie branżowym "Sight & Sound".