​Marion Cotillard i Brad Pitt grają główne role w dramacie "Sprzymierzeni", który 25 listopada wejdzie do polskich kin. Tego dnia również premiera filmowej biografii, której bohaterem jest popularny pisarz Paulo Coelho. A zwycięzca ubiegłorocznego XVII Konkursu Chopinowskiego Seong-Jin Cho prezentuje swój pierwszy studyjny album zrealizowany dla Deutsche Grammophon. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

 

Marion Cotillard i Brad Pitt w filmie "Sprzymierzeni"

To może być jedna z najmocniejszych kinowych propozycji tej jesieni. Robert Zemeckis, twórca „Forresta Gumpa", „Cast Away. Poza światem" i „The Walk. Sięgając chmur" nakręcił dramat szpiegowski. Dramatyczną historię miłosną w cieniu II wojny światowej. Główne role zagrali Marion Cotillard oraz Brad Pitt. Brad to taki dobry człowiek! Jest przy tym zachwycającym aktorem. Ale przede wszystkim jest wspaniałym człowiekiem, lubi się go od razu - mówiła aktorka w jednym z wywiadów.

Akcja filmu rozgrywa się w 1942 roku w Afryce Północnej. Max Vatan (Pitt), oficer wywiadu, spotyka na swej drodze działaczkę francuskiego Ruchu Oporu Marianne Beausejour (Cotillard), zaangażowaną w śmiertelnie niebezpieczną misję na tyłach wroga. Ich ponowne spotkanie w Londynie i losy ich związku naznaczone są wspomnieniami wojny.

Kinowa biografia Paulo Coelho

"Paulo Coelho. Niesamowita historia" to mało znana historia życia jednego z najbardziej popularnych pisarzy wszech czasów. Książki tego brazylijskiego autora przetłumaczono na 80 języków i sprzedano w nakładzie 165 milionów egzemplarzy w 150 krajach. Film Daniela Augusto przedstawia losy twórcy "Alchemika" i "Pielgrzyma" od pełnych buntu i poszukiwań początków aż po sam szczyt kariery. W roli tytułowej Julio Andrade.


Buntownik, wizjoner, gwiazda rocka, ale przede wszystkim: pisarz. Fascynująca historia Paulo Coelho zaczyna się o wiele wcześniej niż wydanie jego pierwszej książki. Już jako młody chłopak wiedział, że chce być pisarzem. Jego młodość przypadła na burzliwe czasy lat 60. i 70. Eksperymenty z używkami, wolna miłość, przymusowe wizyty na oddziałach psychiatrycznych, bunt przeciwko władzy i współudział w powstaniu brazylijskiej sceny rock’n’rolla. To historia człowieka, którego książki pokochał cały świat.

Płyta laureata Konkursu Chopinowskiego

Zwycięzca ubiegłorocznego XVII Konkursu Chopinowskiego Seong-Jin Cho 25 listopada wydaje swój pierwszy studyjny album zrealizowany dla Deutsche Grammophon. Na płycie znalazł się I Koncert fortepianowy Chopina oraz 4 Ballady. Nagrania Koncertu artysta dokonał w  Abbey Road Studios z London Symphony Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy. Natomiast nagranie Ballad Chopina zostało zrealizowane w sali  Friedrich-Ebert-Halle w Hamburgu w Niemczech. "Nic tu nie jest pustym efektem, wszystko wypływa z muzyki" - napisał recenzent The Guardian. "W tym wykonaniu wszystko jest poezją, przeżyciem, wdziękiem" - czytamy w Financial Times.

(abs)