​"Bardzo dobra, twórcza atmosfera" - mówi o pracy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie dyrektor tej sceny Marek Mikos. W rozmowie z RMF FM wymienia nazwiska reżyserów, którzy w ciągu tego i najbliższego sezonu pokażą tam swoje premiery. To m.in Monika Strzępka, Agnieszka Glińska, Mikołaj Grabowski, Michał Borczuch, Anna Smolar i Paweł Miśkiewicz. Każdy spektakl będzie miał gwiazdorską obsadę. "To wielki zespół i nie chodzi tylko o liczbę zatrudnionych. Są wielcy. Oni są gwiazdami, ale nie gwiazdorzą" - mówi w RMF FM Mikos.

W 2017 roku Marek Mikos wygrał konkurs na szefa Narodowego Starego Teatru. Dość niespodziewanie pokonał wtedy ówczesnego dyrektora tej sceny Jana Klatę, stało się to wbrew woli przedstawicieli zespołu. W 2018 roku powstała Rada Artystyczna, w której składzie znaleźli się Anna Dymna, Ewa Kaim, Anna Radwan, Dorota Segda, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski oraz Krzysztof Zawadzki.

Gdy pytam Marka Mikosa, kto dziś rządzi w teatrze, odpowiada: Tak jak wszędzie, tak i w Starym Teatrze rządzi Opatrzność. A już na poważnie: wiadomo, że ja rządzę, bo jestem dyrektorem. Ale doradza mi, i ja tego naprawdę uważnie słucham, Rada Artystyczna .

Skoro w Starym Teatrze aktorami są m.in pani Dorota Segda, rektor najlepszej szkoły teatralnej w Polsce, są dziekan i prodziekan wydziału aktorskiego, a tych profesorów jest prawie dwudziestu, to musiałbym być bardzo głupim dyrektorem, gdybym się ich nie radził i z nimi nie rozmawiał - mówi Marek Mikos.

Wielkie powroty i nowe tytuły

W kwietniu na afisz ma wrócić "Wesele" w reżyserii Jana Klaty. Prace zaczynają lub niebawem zaczną Monika Strzępka, Agnieszka Glińska, Michał Borczuch, Mikołaj Grabowski, Anna Smolar i Paweł Miśkiewicz. A z młodych m.in Karol Klugowski czy Radek Stepień, którzy - jak przypomina w rozmowie z RMF FM -  wygrali konkurs "Młodzi w Starym". Ale to nie wszystkie nazwiska. Negocjacje trwają.

Do Starego Teatru po latach wraca Mikołaj Grabowski - deklaruje w rozmowie z RMF FM Mikos. W kwietniu po raz pierwszy pokaże spektakl o flircie literackim Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, w obsadzie znajdzie się Anna Radwan i Jacek Romanowski. W czerwcu, przy okazji Festiwalu Miłosza, będzie oficjalna premiera.

W czerwcu odbędzie się też premiera w reżyserii Moniki Strzępki. Tytuł jeszcze jest tajemnicą, ale nie będą to planowane "Biesy", bo Dostojewskiego w nowym sezonie będzie realizował u nas Paweł Miśkiewicz - ujawnia w RMF FM Mikos.

W październiku planowana jest premiera przedstawienia w reżyserii Michała Borczucha, tytuł roboczy brzmi "Aktorzy prowincjonalni". Jesienią odbędzie się premiera "Wiśniowego sadu" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. To będzie też wielki powrót Jerzego Treli do Starego Teatru. Wybitnego aktora można było zobaczyć w Starym w połowie stycznia w ramach inauguracji "Salonu Poezji". Poezję Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego widzowie usłyszeli w wykonaniu Anny Dymnej, Ewy Kaim oraz Joanny Kulig. Krakowski Salon Poezji zainaugurowany przez Annę Dymną w 2002 roku zagości na stałe w Narodowym Starym Teatrze, w zabytkowym wnętrzu Sali Modrzejewskiej.