Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno ogłosili, że jednym z obrazów pokazanych w konkursie głównym będzie "Kosmos" Andrzeja Żuławskiego. Branżowe media zwracają uwagę, że będzie to światowa premiera pierwszego od 15 lat filmu polskiego twórcy.

Organizatorzy podkreślają, że Żuławski po latach wraca do Locarno. W 1981 roku były szefem festiwalowego jury i pokazał tam - poza konkursem - swój głośny film "Opętanie" z Isabelle Adjani.

"Kosmos" Żuławskiego na podstawie powieści Witolda Gombrowicza to koprodukcja francusko-portugalska. Autorem muzyki do filmu jest Andrzej Korzyński, który już wcześniej współpracował z Żuławskim ("Szamanka", "Wierność"). 

68. Festiwal Filmowy w Locarno odbędzie się w dniach 5-15 sierpnia. Pełny program imprezy poznamy 15 lipca.

Na razie nie wiadomo, kiedy film Żuławskiego wejdzie do polskich kin.

"Kino to jest drzewo. Siedzimy na różnych gałęziach, ale to jest jedno drzewo" - mówił w wywiadzie udzielonym RMF FM Andrzej Żuławski. Pytany, dlaczego przez długi czas nie kręcił, stwierdził: "Polska mnie po prostu nie lubi i ta Polska, która mogłaby dać pieniądze na film, ich nie daje. Na szczęście, to tylko kino". Przeczytaj całą rozmowę.