Ponad 250 tysięcy widzów (przeszło 100 tysięcy w pierwszy weekend po premierze), obejrzało już film Roberta Glińskiego "Kamienie na szaniec". Główne role w obrazie inspirowanym książką Aleksandra Kamińskiego zagrali Marcel Sabat i Tomasz Ziętek, którzy wcielili się w Tadeusza Zawadzkiego "Zośkę" i Jana Bytnara "Rudego".

Film Roberta Glińskiego opowiada o działaniach środowiska harcerskiego podczas okupacji - m.in. o małym sabotażu, następnie o aresztowaniu i katowaniu "Rudego" przez Gestapo, o Akcji pod Arsenałem i odbiciu Bytnara, a także - o śmierci "Rudego", "Alka" i "Zośki". Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. W obsadzie znaleźli się m.in. Artur Źmijewski, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz i Danuta Stenka. Na ekranie widzimy też debiutantów - to m.in. grający rolę "Alka" Kamil Szeptycki czy Sandra Staniszewska występująca w roli dziewczyny "Zośki" Hali Glińskiej

Robert Gliński, pytany, dlaczego, jego zdaniem, książka Kamińskiego do dziś cieszy się taką popularnością odparł, że "opowiada ona o wartościach, do których tęsknimy". O poświęceniu, braterstwie, podejmowanych decyzjach: że wybieramy czasem śmierć, ale w imię ideałów. Kolejne pokolenia są szczęśliwie zakorzenione w codzienności spokojnej, ale być może zazdroszczą tamtemu pokoleniu jego ideałów - mówił reżyser.

(mn)