Zespół Maneskin z Włoch z utworem "Zitti e buoni" zwyciężył w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Reprezentant Polski Rafał Brzozowski nie zakwalifikował się do finału konkursu.

Maneskin został reprezentantem Włoch w konkursie po tym, jak zwyciężył na festiwalu w San Remo. Zespół założono w 2016 roku. W jego skład wchodzą: wokalista Damiano David, gitarzyści Victoria De Angelis i Thomas Raggi oraz perkusista Ethan Torchio.

Jak pisze włoska prasa, kilka lat temu zespół grał na rzymskiej ulicy, a monety zbierał do futerału gitary.

Dziennik "La Repubblica" podkreśla, że Maneskin są na "dachu Europy".

Wygrali jak najbardziej zasłużenie. To oni są nowym pokoleniem UE, uosabiają go swoją energią, swoją wolnością, pasją - dodaje rzymska gazeta. Odnotowuje, że na zakończenie po ogłoszeniu werdyktu zespół zaśpiewał piosenkę "Zitti e buoni" w wersji nieocenzurowanej, z przekleństwami, które wcześniej usunięto zgodnie z regulaminem.

Europa głosowała na czworo młodych rzymian, na ich muzykę, ich energię i ich siłę. To ogromna satysfakcja, to nowa Italia, Italia młoda, elektryczna i rockowa. Nie można nie być zadowolonym widząc grupę dwudziestolatków, którzy zaczęli od gry na ulicy, na Via del Corso , a w ciągu kilku miesięcy odnieśli triumf w San Remo i w Rotterdamie - zaznacza dziennik.

Wygrał rock - podkreśla "Corriere della Sera" także przypominając początki zespołu, który grając na ulicy zbierał pieniądze do futerału gitary. Ta sama energia, inny świat, zawsze oni - dodaje.

"Il Messaggero" porównuje zwycięstwo Maneskin do sukcesu włoskiej reprezentacji na mundialu w 2006 roku.

Trzecie zwycięstwo Włochów w historii konkursu Eurowizja

Włochy zorganizują konkurs w przyszłym roku i jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela dyrekcji RAI odbędzie się on w Turynie.

Jeszcze kilka lat temu konkurs Eurowizji nie wywoływał we Włoszech większego zainteresowania. Wiele zmieniło się po tym, gdy w poprzedniej edycji w 2019 roku drugie miejsce z piosenką "Soldi" zajął Mahmood z Mediolanu.

Zespół dwudziestolatków z Wiecznego Miasta wygrywając 65. edycję Eurowizji przyniósł triumf Włochom po 31 latach, gdy zwyciężył Toto Cutugno. W 1990 roku wygrał on piosenką "Insieme: 1992" (Razem: 1992) o europejskiej jedności. Data w jej tytule przywoływała rok podpisania Traktatu o Unii Europejskiej.

Wcześniej, w 1964 roku pierwsze miejsce zajęła Gigliola Cinquetti mając 16 lat.