Eric Clapton, legendarny wokalista i gitarzysta, będzie gwiazdą ostatniego dnia Life Festival Oświęcim 2014. Artysta zagra na stadionie MOSiR w sobotę, 28 czerwca.

Clapton jest jedną z najwybitniejszych postaci w historii muzyki rockowej. W latach 60. XX wieku współtworzył niezwykle wpływowy, rockowy zespół Cream, był również członkiem grup The Yardbirds, Blind Faith i Derek and The Dominos. Z ostatnim z wymienionych zespołów nagrał słynną "Laylę" - jeden z ponadczasowych hymnów rocka. Po 50 latach na scenie wciąż jest bardzo aktywnym artystą. Jego ostatni jak dotąd album "Old Sock" ukazał się w marcu ubiegłego roku. Eric nie przestaje koncertować - w lutym i marcu zagra w Japonii, Singapurze i Dubaju.

Występ na LFO2014 jest jak dotąd jedynym potwierdzonym koncertem Claptona w Europie w 2014 roku.

Bilety na koncert LFO2014 z udziałem Erica Claptona w sprzedaży od 9 stycznia od godziny 9:00! Można również kupować karnety obejmujące dwa koncerty - 27 i 28 czerwca. Gwiazdą pierwszego z nich będzie słynna amerykańska formacja Soundgarden; zagrają także Balkan Beat Box i Luxtorpeda. 

W programie LFO2014 znajdzie się również, zapoczątkowane w ubiegłym roku, święto kultury hip-hopowej - Street Life. Wydarzenie ,w rozszerzonej formule muzycznej, odbędzie się w czwartek 26 czerwca na drugiej scenie LFO 2014 przy Stadionie Lodowym w Oświęcimiu. Informacje o artystach, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji Street Life podamy już wkrótce.

Data 26 czerwca jest warta zapamiętania również z innego powodu - w tym dniu o godz. 12:00 zostanie uruchomione pole namiotowe TOI CAMP, które będzie czynne do godz.12:00 w niedzielę, 29 czerwca. To kolejna nowość serwowana przez organizatorów LFO2014!

Na profesjonalnym, ogrodzonym, chronionym 24h na dobę i oświetlonym polu znajdą się m.in.:
-  wysokiej jakości węzeł sanitarny zbudowany w oparciu o sprawdzone kontenery imprezowe TOI TOI Polska (toalety i prysznice z ciepłą wodą),
- depozyt z możliwością ładowania telefonów komórkowych,
- punkt medyczny,
- boisko do siatkówki,
- plac zabaw dla dzieci,
- punkt gastronomiczny czynny 24h na dobę.

Bilety wstępu na pole namiotowe TOI CAMP są do kupienia za pośrednictwem strony www.lifefestival.pl , w bileteriach sprzedających bilety na LFO2014 oraz od 3 marca 2014 za pośrednictwem strony www.toicamp.eu
w cenach:
 - 59 zł (na 3 dni festiwalu, 26-28.06),   
 - 44 zł (na 2 dni festiwalu, 27-28.06),
-  35 zł (na 1 dzień festiwalu, 26.06  lub 27.06 lub 28.06).

Bilety będzie można kupować również bezpośrednio przy wejściu na pole namiotowe i będą wówczas kosztować:
- 35 zł/osoba - na 26. 06
- 39 zł/osoba - na 27. 06
- 45 zł/osoba - na 28. 06

Osoby, które zakupią karnety na dwa koncerty LFO2014 między 8 stycznia a 5 lutego, będą miały zapewnione pole namiotowe TOI CAMP gratis - pod warunkiem, że do 7 marca zarejestrują się za pośrednictwem strony www.toicamp.eu.
Uwaga! Liczba karnetów z polem namiotowym w promocji jest ograniczona. Oferta ważna do wyczerpania puli promocyjnej.

Komplet informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.lifefestival.pl i na www.facebook.com/LifeFestivalOswiecim.

Eric Clapton urodził się 30 marca 1945 w Ripley w Anglii. W 1958 roku, kiedy rock and roll opanował cały świat, Eric dostał na 13. urodziny swoją pierwszą gitarę. Jakiś czas później zaczął odkrywać amerykańskiego bluesa, który idealnie pasował do jego postrzegania samego siebie, do poczucia, że jest outsiderem, że jest "inny". W 1962 roku, będąc pod wrażeniem gry swoich ówczesnych idoli, takich jak Freddie King, B.B. King, Muddy Waters czy Buddy Guy, poprosił dziadków o pomoc w zakupie kolejnej gitary.

W wieku 17 lat Eric Clapton wstąpił do swojego pierwszego zespołu - The Roosters. Grał w nim od stycznia do sierpnia roku 1963. We wrześniu tego roku wziął udział w siedmiu występach grupy Casey Jones and the Engineers. Zanim jednak muzyka stała się jego pełnoetatowym zajęciem, utrzymywał się pracując także jako robotnik na budowach oraz u boku swojego dziadka, murarza i tynkarza.

Od 1963 do marca 1965 roku Clapton występował w rockandrollowym zespole o bluesowych korzeniach – The Yardbirds. To wówczas zdobył przydomek "Slowhand" i nagrał pierwsze albumy: "Five Live Yardbirds" i "Sonny Boy Williamson and The Yardbirds". Jednak wiedząc, że jego muzyczną drogą jest blues, opuścił zespół, który zdecydował się grać bardziej komercyjną muzykę. Tuż po jego odejściu grupa dorobiła się pierwszego wielkiego przeboju, "For Your Love", nagranego jeszcze z udziałem Claptona.

W kwietniu 1965 roku John Mayall zaprosił Erica do przyłączenia się do grupy John Mayall's Bluesbreakers. Grając w tym zespole, Clapton ugruntował swoją pozycję znakomitego gitarzysty bluesowego. W tym samym okresie na ścianie stacji metra Islington w Londynie pojawiło się słynne graffiti, w którym jeden z fanów śmiało ogłosił, że "Clapton jest Bogiem".

W połowie 1966 roku Eric opusza zespół Mayalla i zakłada wraz z Jackiem Brucem i Gingerem Bakerem legendarną grupę Cream. W czasie dwóch lat istnienia zespołu muzycy nagrali kilka świetnych albumów studyjnych: "Fresh Cream", "Disraeli Gears", "Wheels Of Fire" czy "Goodbye" oraz płyty koncertowe. Jako członek Cream, Clapton potwierdził też swoją pozycję czołowego gitarzysty rockowego, która wyniosła go do poziomu supergwiazdy. Choć Cream istniał jedynie przez dwa lata, do tej pory jest uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów w historii rocka.

Po rozpadzie Cream, Clapton założył w 1969 roku, wspólnie z Gingerem Bakerem (perkusisą Cream), Stevem Winwoodem (Traffic) i Ricem Grenchem (Family) zespół Blind Faith, który rozpadł się po nagraniu jednego albumu i zagraniu jednej trasy koncertowej po Stanach. Eric, zmęczony rosnącą sławą oraz szumem wokół dwóch ostatnich zespołów, usuwa się na jakiś czas w cień i jedzie w tournée z amerykańską grupą Delaney and Bonnie and Friends. W tym samym czasie zaczyna też więcej komponować. Album koncertowy Deaney & Bonnie został wydany w 1970 roku. W tym samym roku ukazuje się też debiutancka płyta Claptona.

W 1970 roku Eric formuje kolejny zespół - Derek and the Dominos. I to właśnie z nim nagrał jedną ze swych najsłynniejszych piosenek - "Layla". Utwór został zaprezentowany na płycie "Layla And Other Assorted Love Songs". Tematycznie album opiera się na niespełnionej miłości Erica do żony swojego przyjaciela, George'a Harrisona, Pat. Zespół rozpada się po amerykańskiej trasie koncertowej oraz nieudanej próbie nagrania drugiej płyty.

Z powodu problemu z narkotykami Clapton znika ze sceny na kolejne dwa lata, aby powrócić w 1973 roku z płytą live "Eric Clapton's Rainbow Concert". Po wydaniu tego albumu Clapton kontynuuje solową karierę i nagrywa szereg albumów, między innymi: "Slowhand", "Another Ticket", "Money And Cigarettes".

W drugiej połowie lat 80. artysta zaczął komponować muzykę do filmów, a jego największym sukcesem na tym polu okazał się być soundtrack do filmu "Rush", wydany w 1991 roku i zawierający balladę "Tears In Heaven", poświęconą pamięci czteroletniego synka Conora, który zginął, wypadając z okna apartamentowca w Nowym Jorku.

Lata 90. to dla Claptona czas kolejnych muzycznych przygód. Wielką popularność zyskał wydany w 1992 roku zapis koncert "Unplugged", który gitarzysta nagrał na prośbę MTV. W 1994 roku światło dzienne ujrzał album "From The Cradle", będący powrotem do bluesowych korzeni artysty, a w roku 1997 Clapton niespodziewanie wziął udział (pod pseudnonimem "X-sample") w nagraniu płyty z muzyką dance, wydanej pod szyldem "TDF". Wreszcie, w 1998 roku Clapton wydał płytę "Pilgrim", muzycznie skręcającą w kierunku muzyki soul.

Ubiegła dekada to dla Claptona czas, spędzony na odświeżaniu swoich muzycznych fascynacji i współpracy z idolami i przyjaciółmi - od nagranego, razem z BB Kingiem krążka "Riding With The King" (2000), solowy album "Reptile (2001), przez płyty, poświęcone legendzie bluesa Robertowi Johnsonowi (2004), koncertową reaktywację Cream w 2005 roku, aż po album, nagrany z JJ Cale'm, "The Road To Escondido" (2006).

Eric Clapton jest cały czas bardzo aktywnym muzykiem. Co kilka lat wydaje płyty (najnowsze to wydany w 2010 roku album "Clapton" i ubiegłoroczny "Old Sock") oraz cały czas koncertuje. Jego tegoroczna trasa będzie miała również polski przystanek - 28 czerwca 2014 roku artysta wystąpi na Life Festival Oświęcim.