Zatrzymaną w kadrze, mroczną Sri Lankę będzie można oglądać podczas wystawy "Wyspa Łza" organizowanej w ramach Targów Książki w Krakowie (22-25 października). Autorem zdjęć, które ilustrują książkę laureatki Nagrody Literackiej "Nike" Joanny Bator jest wybitny fotograf Adam Golec. Organizatorem wystawy jest Fundacja Miasto Literatury.

To, czego Bator nie ujawniła w książce "Wyspa Łza", zdradza na tej wyjątkowej wystawie - podkreślają organizatorzy. To będzie ekspozycja 14 fotografii, składających się na pasjonującą i mroczną opowieść o tajemniczym, od lat inspirującym największych mistrzów reportażu, zakątku świata jakim jest Cejlon. Zdjęcia będą prezentowane w hallu głównym Kraków Expo, a tym samym dostępne dla wszystkich odwiedzających Targi Książki.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowe spotkanie z Autorem oraz jednym z najbardziej utytułowanych polskich pisarzy, Andrzejem Stasiukiem, poświęcone przenikaniu się fotografii i literatury, kadrowaniu, tak w obrazie, jak i słowie. Odbędzie się ono 24 października w siedzibie Targów o godz. 15.00, w sali Lwów A.

Andrzej Stasiuk pokaże się podczas tej rozmowy w nieco innej roli, podróżnika, fotografa, uważnego obserwatora rzeczywistości utrwalanej nie tylko na kartach książek, ale także na zdjęciach przywożonych z licznych dalekich wypraw - czytamy w materiałach promujących wydarzenie.

Zaufany portrecista Szymborskiej, laureat prestiżowych wyróżnień

Adam Golec to absolwent PWSFTviT w Łodzi. Fotograf, videograf. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych, Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej.

Autor między innymi zdjęcia Wisławy Szymborskiej, na którym uwiecznił wzruszającą reakcję Poetki na wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Fotografii, która weszła do kanonu polskiego fotoreportażu. Przez lata również jej zaufany portrecista. Do własnego gwiazdozbioru portretowanych osób zebrał Mario Vargasa Llosę, Johna Malkovicha, Ludwika Jerzego Kerna, Petera Greenawaya, Stanisława Lema, Orhana Pamuka, Andrzeja Stasiuka i wiele innych interesujących postaci.

Eseista i dokumentalista fotograficzny. Bohaterami jego reportaży są niepełnosprawni zdobywający Kilimandżaro, członkowie Tamilskich Tygrysów i ofiary wojny domowej na Sri Lance. Buduje przejmujące historie fotograficzne, dokumentujące losy osób postawionych w trudnych sytuacjach życiowych (Anna Krupa, urodzona bez rąk kobieta, która samotnie wychowuje córkę), historie osadzone w okrytych tabu przestrzeniach społecznych (tancerki Go-Go).

Związany z polską Agencją Gazeta oraz francuską Agencją VU. Publikuje w Newsweeku, Gazecie Wyborczej, Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, polskiej edycji National Geographic i Traveler, Polityce, Tygodniku Powszechnym, Elle i wielu innych.

Adam Golec wykorzystuje w swoim warsztacie czas i przestrzeń, jako pryzmat do przedstawienia esencji wydarzeń. Skupiony na jednostce, z naturalnym obiektywizmem, stara się wnikać w zamknięte środowiska, utrwalając na swoich zdjęciach różnorodne sfery życia. Precyzja, niezwykła wrażliwość i dynamika działania znajdują swoją wypadkową w fotografiach, które prowadzą swoich odbiorców rzadko uczęszczanymi drogami.  W portfolio Artysty znaleźć można kompletne reportaże, portrety znanych i mniej znanych postaci, fotografie niezwykłych miejsc i pejzaży, co świadczy o bogactwie i rozmachu zainteresowań Twórcy.

Fundacja Miasto Literatury

Fundacja Miasto Literatury powstała w 2013 roku. Realizuje cele statutowe wspomagając strategię miasta w dziedzinie promocji kultury i literatury w związku z uzyskaniem przez Kraków prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO.

Fundacja promuje nieszablonowe projekty artystyczne i jest - wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym - organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza, największego festiwalu poetyckiego w Polsce.

Patroni medialni wystawy to m.in. RMF FM i RMF24. RMF Classic objęło projekt współpracą redakcyjną.

Materiały prasowe