Uwolnieni z długoletniego więzienia w Libii palestyński lekarz i pięć bułgarskich pielęgniarek podpisali umowę z amerykańskim producentem z Hollywood na sfilmowanie ich historii - poinformowały w piątek media w Sofii.

Dziennik "Trud" pisze, że każda z osób otrzymała po 50 tys. dolarów. Szóstka domagała się dwukrotnie wyższej sumy, lecz w końcu zgodziła się na 50 tys. w obawie, że może w ogóle niczego nie dostać. Fakt, że takie dokumenty podpisano, potwierdził gazecie palestyński lekarz Aszraf al-Hadżudż. Nie podał jednak ani nazwiska producenta, ani reżysera, ani studia, które miałoby zrealizować film.

Bułgarskie pielęgniarki oraz palestyński lekarz przebywali w libijskim więzieniu od lutego 1999 r. Uznano ich za winnych umyślnego zarażenia wirusem HIV 438 libijskich dzieci w szpitalu w Bengazi w 1998 r. W 2004 r. całą szóstkę skazano na karę śmierci; w grudniu 2006 r. wyrok zatwierdzono.

Na początku lipca Najwyższa Rada Sprawiedliwości Libii zamieniła karę śmierci na dożywotnie więzienie. Umożliwiło to ekstradycję skazanych do Bułgarii na podstawie dwustronnego porozumienia o pomocy prawnej z 1984 r. We wtorek po ponad ośmiu latach wszyscy wrócili do kraju.