Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali członkowie zespołu rockowego "Budka Suflera" - Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zeliszewski. Grupa kończy w tym roku swoją działalność.

Dzięki Budce Suflera myślę, że trzy pokolenia polskie, żyjące przed przełomem, w trakcie przełomu i po przełomie, gdzieś też zdobywały nowe źródło wiedzy o sobie samym - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Trybunale Koronnym w Lublinie. Pogratulował muzykom osiągnięć i podkreślił, że jest mu miło okazywać im "wdzięczność całej Polski". Wiem, że po tylu, tylu latach Budka Suflera się nie znudziła - dodał.

Lider grupy Romuald Lipko dziękując za uznanie dla osiągnięć "Budki" wspominał, że zespół powstał jako młodzieżowy, "z kreacji artystycznej" przerodził się w byt, który miał "obowiązek służenia kulturalnie i muzycznie temu społeczeństwu". Byliśmy właściwie we wszystkich zakątkach na świecie, gdzie żyją nasi rodacy. Zagraliśmy dla tych ludzi, wywołując łzy, skojarzenia, refleksje, niekiedy postanowienie powrotu do kraju, który ta muzyka przypomniała - wspominał.

Legendarna grupa

"Budka Suflera" to zespół rockowy, najdłużej działający bez przerwy w Polsce. Rozpoczął karierę w 1974 r. nagraniem piosenki Billa Withersa "Ain't No Sunshine" w polskojęzycznej wersji - "Sen o dolinie", a w 1975 r. nagrał pierwszą płytę "Cień wielkiej góry", uznawaną za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka.

W okresie 40 lat swego istnienia Budka Suflera nagrała ponad 20 płyt studyjnych i koncertowych, m.in. "Cisza", "Nic nie boli tak jak życie" (ponad milion legalnie sprzedanych egzemplarzy), "Noc", "Bal wszystkich świętych", "Mokre oczy". Zespół zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Beacon Theatre na Broadwayu. Budka Suflera wylansowała wiele przebojów, jak np. "Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Cisza, jak ta", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych".

Skład zespołu był wielokrotnie zmieniany - jego członkami byli m.in. Felicjan Andrzejczak (wokalista), Romuald Czystaw (wokalista), Marek Raduli (gitarzysta), Mieczysław Jurecki (gitarzysta). Z "Budką Suflera" występowały też m.in. Urszula, Izabela Trojanowska.

Muzycy zapowiedzieli, że z końcem 2014 roku Budka Suflera ma zakończyć działalność. Przez cały rok zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów w wielu miastach Polski w ramach pożegnalnej trasy koncertowej pt. "A po nocy przychodzi dzień".