To tu mieli skryć się krakowianie w razie ataku atomowego w czasach PRL. To tu można poczuć atmosferę nuklearnego zagrożenia w tamtych czasach. Krakowskie Muzeum PRL otwiera swoje podwoje na czas Nocy Muzeów. Do obejrzenia będą schrony pod nowohuckim kombinatem oraz pod dawnym kinem, w którym funkcjonuje dzisiaj placówka.

"Wokół nowohuckich schronów narosło wiele mitów. Jeden z nich głosi, że pod całą Nową Hutą jest drugie podziemne miasto, po którym można poruszać się, nie wychodząc na powierzchnię.  Do dziś można spotkać mieszkańców, opowiadających jak to przed laty weszli do podziemi na jednym osiedlu, a wyszli w zupełnie innej części dzielnicy. (...) Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi mitami" - czytamy w folderze reklamującym tę niezwykła atrakcję.

Ilość wejściówek do nowohuckich schronów jest ograniczona, ale ci, którzy nie zdążą zejść do podziemi w piątkowy wieczór, będą mogli to zrobić w kolejnych dniach w godzinach otwarcia Muzeum PRL.

Ale noc muzeów to nie tylko schrony - mówi Ryszard Kozik z Muzeum PRL -To także otwarta właśnie wystawa "Kadrowanie PRL-u".

To zdjęcia Nowej Huty z lat 60. i 70. Oprócz tego w nocy będzie można wpaść na PRL-owską potańcówkę w siedzibie muzeum; oczywiście z muzyką na żywo.

Będzie też atrakcja dla fanów motoryzacji, czyli PRL-owskie auta, które w piątkowy wieczór będzie można zobaczyć przed siedzibą muzeum.

Krakowska noc muzeów już dziś (piątek 13 maja). Wydarzenia w Muzeum PRL startują o 17.30.

(j.)