Angelina Jolie, która zadebiutowała jako reżyserka filmem na temat wojny w Bośni, wzięła udział w 18 Festiwalu Filmowym w Sarajewie. W trakcie wydarzenia aktorka została odznaczona tytułem honorowego obywatela stolicy Bośni.

Angelina Jolie już po raz drugi pojawiła się na Festiwalu Filmowym w Sarajewie, który jest największym festiwalu filmowym w południowej Europie. Hollywoodzka aktorka w odpowiedzi na swój debiut reżyserski "In the Land of Blood and Honey", została ogłoszona honorową mieszkanką Sarajewa. Film jest ściśle związany problematyką wojny w Bośni w latach 1992 -95. Wyróżnienie wiele dla mnie znaczy. To miasto jest bliskie mojemu sercu - powiedziała wzruszona Jolie po otrzymaniu nagrody od władz Sarajewa. Do Bośni gwiazda przyleciała prywatnym samolotem wraz z trojgiem dzieci.

Film Jolie "In the Land of Blood and Honey" to historia o miłości z wojną w tle. Jest to opowieść o relacjach pomiędzy Danijel - Serbem z Bośni, a Ajla - bośniacką muzułmanką. To była najtrudniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek przyszło mi zrobić z powodu mojego głębokiego szacunku dla ludzi, którzy naprawdę ją przeżyli. Czuje się bardzo związana z tymi ludźmi - powiedziała Reutersowi Angelina Jolie.

Laureatka Oscara, która często wykorzystuje swoją sławę, by zwrócić uwagę na katastrofy humanitarne na całym świecie, informuje, że jej kolejny projekt reżyserski nie będzie odnosił się do podobnej tematyki. Chciałabym po raz kolejny spróbować moich sił jako reżyserka. Myślę, że poruszanie trudnych tematów - jak konflikt w Afganistanie - jest to bardzo istotne dla świadomości ogółu, jednak nie wiem czy jestem najlepszą kandydatką do zrealizowania filmu na ten temat - powiedziała aktorka. Nie czuję, że jestem osobą, która może przyczynić się do jakiejkolwiek zmiany w tej sytuacji - dodaje.

Jolie wspiera program Talent Campus, który pozwala młodym talentom filmowym z okolic Sarajewa uczyć się od specjalistów w dziedzinie filmu. Celem przedsięwzięcia jest danie szansy na kształcenie dla scenarzystów, aktorów czy reżyserów z tego regionu świata. Mam nadzieję, że ten program zwróci większą uwagę na artystów z tego regionu- mówi.

Festiwal filmowy w Sarajewie rozpoczął się w piątek. Głównym celem wydarzenia jest promowanie twórczości regionalnej, w tym roku przewidywane są pokazy ponad 200 filmów. Oprócz Angeliny Jolie na festiwalu pojawili się również hiszpańska aktorka Victoria Abril oraz amerykański reżyser Todd Solondz, którego filmy zostaną pokazane w specjalnym programie retrospektywy.

Daily Mail