Tysiące kierowców od wczoraj tkwią w korkach, dziesiątki tysięcy odbiorców wciąż nie ma prądu, a na drogach panują fatalne warunki. Strażacy tylko od wczoraj interweniowali ponad 6 tys. razy. To skutki ataku zimy i huraganu Ksawery, który przeszedł przez Polskę. Na RMF 24 podajemy najważniejsze informacje na ten temat minuta po minucie!

15.00 Poprawia się sytuacja na drogach w Pomorskiem. Wszystkie drogi krajowe w regionie są przejezdne - jedynie na 20., w okolicach Borcza mogą być lekkie utrudnienia. Gorzej jest na drogach wojewódzkich: udrożniono już trasę z Redy do Pucka - ale 222 wciąż blokowana jest w Trąbkach Wielkich, a droga z Gdańska do Kościerzyna - w Przywidzu. 

14:50 Duże problemy na trasie Gniezno Września - ostrzega pan Marek. Droga krajowa nr 15, na 25 kilometrze są zaspy, około 30 cm śniegu leży na asfalcie - relacjonował nasz słuchacz.

13:48 Dochodzi więcej informacji o wypadku na drodze krajowej nr 45 pod Opolem. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ciężko ranne. Policja wyznaczyła objazdy. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak długo mogą potrwać utrudnienia w ruchu. Wyznaczono objazd przez miejscowość Prószków.

13:43 Drogowcy zapewnili nas przed chwilą, że powoli rozładowuje się korek spowodowany przez ciężarówki w Gościejewie na krajowej "11" pomiędzy Poznaniem a Piłą.

13:37 GDDKiA: Samochód ciężarowy stanął w poprzek drogi na DK nr 91 z Krośniewic do Kowala, w pobliżu Rutkowic w woj. kujawsko-pomorskim. Droga została zablokowana do odwołania.

13:34 Bartek, Gorąca Linia RMF FM: Samochody wpadły do rowu przy DK nr 17 w miejscowości Sumin, na odcinku z Tomaszowa do Zamościa. Droga jest zablokowana. Policja wstrzymała ruch.

13:31 Jan, Gorąca Linia RMF FM: Tir wpadł do rowu na drodze krajowej nr 79, w miejscowości Włostów na odcinku z Opatowa do Sandomierza. Naczepa stoi w poprzek drogi. Ruch został zatrzymany. Nie ma jeszcze służb.

13:28 Sebastian, Gorąca Linia RMF FM: Jedna osoba zginęła w wypadku na drodze krajowej nr 45 w miejscowości Źlinice w Opolskiem. Samochód osobowy czołowo zderzył się z tirem.

13:26 GDDKiA: Na odcinku Elbląg - Grzechotki, w pobliżu Elbląga na drodze S22 samochód ciężarowy blokuje jeden pas ruchu. Ruch odbywa się wahadłowo. Utrudnienia mogą potrwać 2 godziny.

13:06 Tomasz, Gorąca Linia RMF FM: Wypadek na drodze krajowej nr 51, na odcinku Olsztyn - Dobre Miast w miejscowości Spręcowo. Na miejscu jest straż pożarna.

13:01 Paweł Balinowski, RMF FM: Znów zablokowana jest krajowa "15" na odcinku Strzelno - Inowrocław w Kujawsko-Pomorskiem. Niedaleko Strzelna tir blokuje przejazd.

Duże utrudnienia są w tym miejscu też na krajowej "25" i "60" - to drogi dojazdowe do miasta. Na tej najbardziej zakorkowanej trasie, czyli na krajowej "15" między Strzelnem a Inowrocławiem stoją już głównie tiry, bo większość samochodów udało się przepuścić. Powoli, ale systematycznie poprawia się sytuacja na krajowej "5" obok Żnina. Tam ruch odbywa się w obu kierunkach i na szczęście nie doszło do kolejnych wypadków.

12:58 Gigantyczny korek na drodze krajowej nr 11 w Gościejewie między Poznaniem a Piłą. Trasę blokuje aż 150 ciężarówek! Tiry spowodowały korek także na DK nr 15 między Wrześnią a Gnieznem. Trwa w tym miejscu przywracanie ruchu. Trudne warunki na drogach panują ponadto w powiatach gnieźnieńskim i wągrowieckim. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ!]

12:48 Już 32,5 tys. odbiorców nie ma prądu na Warmii i Mazurach. Wciąż panują też trudne warunki drogowe, a w obawie przed cofką w Nowakowie obłożono z piaskiem dwa budynki zagrożone zalaniem.

12:41 GDDKiA: Wszystkie drogi krajowe są przejezdne z wyłączeniem drogi krajowej nr 15 w woj. kujawsko-pomorskim. Na drogi wyjechało w całym kraju 778 pojazdów odśnieżających. DK nr 15 na odcinku Strzelno - Inowrocław blokuje samochód ciężarowy.

12:30 Anna, Gorąca Linia RMF FM: Pogarsza się sytuacja w miejscowości Wysokie na drodze z Janowa Lubelskiego do Lublina. Samochody lądują w rowie, dochodzi do stłuczek.

12:18 Anna, Gorąca Linia RMF FM: Zablokowana trasa nr 57 Biskupiec - Szczytno. Korek ma około 2 kilometrów. Tiry blokują przejazd.

12:07 Przemysław, Gorąca Linia RMF FM: Ludzie spędzili noc na stacji benzynowej w Strzelnie przy drodze krajowej nr 15. Nie ma służb, nie ma pomocy.

12:02 Najnowszy raport Pawła Balinowskiego z Kujawsko-Pomorskiego: Gigantyczne korki sukcesywnie się zmniejszają. Ruch na krajowej "5" w okolicach Żnina już jest przepuszczany w obu kierunkach, a jeżeli jesteście na "15" na razie pojedziecie tylko pasem w kierunku Strzelna.

Zakorkowany jest teraz nie tylko Inowrocław, ale i Gniezno. Tam nie można wjechać na trasę w stronę InowrocławiaTorunia, więc każdy, kto będzie próbował utknie w korku już w mieście.

11:55 Kuba Kaługa, RMF FM: Droga krajowa nr 20 na Kaszubach - w Borczu - częściowo zablokowana. Ruchem kieruje policja, a strażacy i drogowcy próbują wyciągać właśnie ciężarówki, które utknęły na poboczach.

11:52 Uważajcie nie tylko na drogach, ale i w górach! Drugi stopień zagrożenia lawinowego na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach. Warunki turystyczne są bardzo trudne - ostrzegają goprowcy.

11:49 Bardzo powoli, ale jednak - wraca do normy ruch na krajowej "60" pomiędzy Gostyninem a Kutnem. Drogowcy poinformowali właśnie o usunięciu z tej trasy w Strzelcach tira, który blokował przejazd.

11:44 GDDKiA: Przywrócono ruch na drodze krajowej nr 10 w Wapnicy, na trasie ze Stargardu Szczecińskiego do Wałcza w Zachodniopomorskiem.

11:42 Anna, Gorąca Linia RMF FM: Zaspy i korki na drodze z Janowa Lubelskiego w stronę Lublina. Tiry blokują trasę.

11:36 Marcin, Gorąca Linia RMF FM: Inowrocław powoli korkuje się przez nieprzejezdną drogę krajową nr 15. Sznur tirów ciągnie się aż do centrum miasta. Na ulicy Poznańskiej aż do samej wylotówki na Poznań nie da się skorzystać z żadnego przystanku autobusowego. Zablokowany jeden pas w stronę Poznania. 

11:34 Gorąca Linia RMF FM: Coraz więcej informacji napływa do nas o fatalnych warunkach i korkach na drodze krajowej nr 60 Kutno- Gostynin. Uważajcie!

11:28 Odblokowano już przejazd drogą krajową nr 7 w Wodzisławiu, na trasie z Kielc do Krakowa w Świętokrzyskiem. Ruch tamowała tam ciężarówka, która z powodu śliskiej nawierzchni nie mogła podjechać pod górę.

11:20 Michał, Gorąca Linia RMF FM: Dwa samochody czołowo się zderzyły na drodze z Włodawy do Chełma w woj. lubelskim. Jedna osoba została ranna. Na miejscu są służby.

11:03 Paweł Balinowski, RMF FM: To musi potrwać, liczących kilkanaście kilometrów korków nie da się rozładować w kilka minut - powtarzają jak mantrę drogowcy. To informacja przede wszystkim dla tych, którzy nadal tkwią w korkach na krajowych "15" i "5" w woj. kujawsko-pomorskim. Ruch bardzo, bardzo powoli, ale jednak jest tam przywracany.

Kto potrzebuje pomocy, powinien zadzwonić na numer 112. Strażacy mówią: "Jeżeli mamy do Was dotrzeć, musimy dokładnie wiedzieć gdzie jesteście!". 

11:00 Wojciech, Gorąca Linia RMF FM: Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 11 od Ujścia w kierunku Poznania. Nie ma żadnych służb, tworzy się korek.

10:57 Maciej Grzyb, RMF FM: Dziesięć osób zostało rannych w wypadku autobusu na drodze krajowej nr 7 w Świątnikach, w okolicach świętokrzyskiego Wodzisławia. Autokar przewrócił się na oblodzonej jezdni pod wpływem silnego wiatru. Trasa jest częściowo zablokowana. Informację na ten temat dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ!]

10:39 Na bieżąco mamy dla Was najświeższe informacje drogowe z woj. kujawsko-pomorskiego. Fakty z Twojego Miasta odwiedzą więc Toruń nie dzisiaj, ale jutro. Zapraszamy do słuchania!

10:32 Gorąca Linia RMF FM: W miejscowości Świątniki na drodze E7 z Miechowa do Jędrzejowa przewrócił się autobus. Służby ratunkowe są już na miejscu.

10:22 GDDKiA: Na drodze krajowej nr 11 Piła - Oborniki w pobliżu miejscowości Gościejewo w woj. wielkopolskim samochód ciężarowy wypadł z pasa i stanął w poprzek drogi. Policja kieruje ruchem. Utrudnienia mogą potrwać około 3 godzin.

10:17 Na autostradzie A1, na odcinku między Kowalem a Kutnem Północ w Łódzkiem, tir stanął w poprzek drogi i zablokował ruch w kierunku Łodzi. Ciężki sprzęt ma problem z dodarciem w to miejsce, żeby wyciągnąć pojazd i odblokować ruch. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa to utrudnienie.

Korki tworzyły się lub tworzą także m.in. na drodze krajowej 91 od Krośniewic w kierunku Lubienia Kujawskiego oraz DK nr 60 Kutno-Gostynin. Tam - według zapewnień drogowców - ruch został jednak już udrożniony.

10:08 Piotr, Gorąca Linia RMF FM: "Właśnie dotarłem do domu. 230 km pokonałem w 19 godzin. Był to dla mnie dramat i dla wszystkich, którzy utknęli w Polsce w podobnych korkach. Ale dramatem jest też kolejne zaskoczenie drogowców przez zimę. Jest to niedopuszczalne, bo tiry blokujące ruch to w większości wina braku reakcji służb drogowych, w szczególności piaskarek. W końcu z rodziną. Dziękuje za świetny przekaz dla kierowców!".

10:04 Karolina, Gorąca Linia RMF FM: Przed Kruszwicą, za Strzelnem na drodze krajowej numer 62 samochody stoją w korku, droga jest nieprzejezdna.

10:00 Paweł Balinowski, RMF FM: Około dwóch godzin, jeżeli nic niespodziewanego się nie wydarzy - tyle zajmie rozładowanie korków na krajowej "15" między Inowrocławiem a Strzelnem i na krajowej "5" pod Żninem w Kujawsko-Pomorskiem - zapewniają drogowcy. Do tych informacji trzeba podchodzić z ostrożnym optymizmem , ale rzeczywiście z minuty na minutę jest coraz lepiej.

Drogowcy posprzątali po wypadkach i odśnieżyli drogi - na krajowej "5" ruszył pas w stronę Bydgoszczy, a na "15" - w stronę Strzelna. Przeciwny kierunek cały czas stoi, ale i w tym wypadku w ciągu kilkudziesięciu minut samochody powinny wreszcie się ruszyć.

9:52 Kuba Kaługa, RMF FM: Wiatr zaczyna wpychać wodę z morza w głąb lądu - donoszą gdyńscy hydrolodzy z IMiGW. Cofka nie powinna mieć gwałtownego charakteru, ale szczególnie na Żuławach i Wyspie Sobieszewskiej trzeba liczyć się z tym, że może dojść do lokalnych podtopień. Na Zalewie Wiślanym na razie stan ostrzegawczy, ale poziom wody powoli rośnie. Gdańsk, Gdynia, Sobieszewo - tam stany alarmowe przekroczone o 20 centymetrów. Pomorze Zachodnie raczej nie ma się czego obawiać. W Kołobrzegu poziom wody spadł poniżej stanu alarmowego. Na Zalewie Szczecińskim woda ma najwyższy poziom w Trzebieży, ale jej poziom nie powinien już rosnąć.

9:49 Kuba Kaługa, RMF FM: 158 tysięcy domów i mieszkań bez prądu - to najnowsze dane od Energii, przesyłającej prąc w centralnej i północnej Polsce. W okolicach Koszalina prądu nie ma ponad 85 tysięcy odbiorców. To więcej niż wczoraj. W okolicach Słupska - znaczna poprawa - bez zasilania pozostaje 20 tysięcy gospodarstw domowych. Podobnie koło Kalisza, kilka tysięcy mniej koło Gdańska. W regionie Torunia i Płocka - ponad 6 tysięcy. W okolicach Elbląga i Olsztyna prądu nie ma w sumie około 2 tysięcy odbiorców.

Niestety w okolicach Płocka, Kalisza, Słupska i Koszalina w wielu miejsca energetycy dopiero lokalizują miejsca awarii i nie można przewidzieć tam, kiedy zasilanie zostanie przywrócone.

9:41 Krzysztof Zasada, RMF FM: Wielokilometrowy korek na drodze krajowej nr 60 w powiecie gostynińskim na Mazowszu. Ta droga, na której od kilkunastu godzin stoją setki samochodów, znów jest zablokowana. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, bo największym problemem są ciężarówki tarasujące przejazd. W Sierakówku w remizie OSP można się ogrzać i napić ciepłej herbaty.

W całym województwie prądu wciąż nie ma około 30 tysięcy odbiorców. Te awarie mają być naprawione jeszcze dziś. Ksawery na Mazowszu już słabnie - tej nocy strażacy wyjeżdżali, by usuwać skutki wichur, jedynie 30 razy.

9:36 Tomek, Gorąca Linia RMF FM: Droga krajowa nr 7, okolice Nidzicy - nawiewa śnieg. Tir wpadł do rowu, tył naczepy blokuje pas.

9:34 Bogdan, Gorąca Linia RMF FM: Droga krajowa nr 61 na odcinku Szczuczyn - Stawiski, korek po wypadku ciężarówki.

9:30 Paweł Balinowski, RMF FM: Ważna informacja z woj. kujawsko-pomorskiego! Droga krajowa nr 15 w kierunku Strzelnadroga krajowa nr 5 w kierunku Bydgoszczy już ruszyły.

9:27Wodzisławiu w Świętokrzyskiem zablokowana jest krajowa "7" Kielce-Kraków. Według policji, przejazd blokuje ciężarówka, która nie może sobie poradzić z podjazdem pod wzniesienie. 

9:22 Dorota, Gorąca Linia RMF FM: Droga Szczecin - Nowogard, lód na wysokości Goleniowa. Noga z gazu i ostrożnie!

9:19 Krzysztof Zasada, RMF FM: Dobra informacja jest taka, że Ksawery do południa ma osłabnąć. Jak mówił Paweł Frątczak ze straży pożarnej, wiatr będzie się jednak jeszcze dawał we znaki w dużej części kraju. To szeroki pas od woj. zachodniopomorskiego przez centrum, nawet do Podkarpacia. Prędkość będzie dochodziła od 35 do 55 km/h, a porywach od 90 do 110 km/h - powiedział RMF FM. Musimy się też liczyć z ochłodzeniem i śniegiem, który dalej będzie nam utrudniał życie.

9:06 Jak informują strażacy, usuwanie awarii energetycznych, konarów z dróg i sprzątanie po huraganie Ksawery potrwa jeszcze kilka dni. Sytuacja może wrócić do normy na początku przyszłego tygodnia.

9:06 Maciej Pałahicki, RMF FM: Jeszcze jedno pogodowe ostrzeżenie - w Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. Ratownicy ogłosili trzeci stopień zagrożenia. Osoby bez doświadczenia i odpowiedniego sprzętu do turystyki zimowej nie powinny w ogóle wychodzić powyżej górnej granicy lasu.

9:04 Stanął ruch na drodze krajowej nr 19 w Podkamionce na Podlasiu. Na czas wyciągania tira z rowu drogowcy zamknęli drogę między Białymstokiem a Sokółką.

9:03 Kuba Kaługa, RMF FM: Alarmy powodziowe w Gdańsku - dla regionu Ujścia Wisły i Sobieszewa, a także w portach Zatoki Gdańskiej. Jak informuje centrum zarządzania kryzysowego wojewody pomorskiego, stany alarmowe przekroczone są o 20 centymetrów.

9:00 Paweł Balinowski, RMF FM: Lada moment powinien zostać wznowiony ruch na krajowej "5" pod Żninem i "15" między Inowrocławiem a Strzelnem! Drogowcy powoli zaczynają wygrywać z żywiołem.

Bardzo możliwe, że to początek końca kilkunastogodzinnego dramatu kierowców na tych trasach. Służby posprzątały już po wypadkach i w tym momencie powinny odśnieżać ostatnie metry nieprzejezdnych dróg.  Samochody zarówno na krajowej "15" między Inowrocławiem a Strzelnem, jak również na "5" obok Żnina mają według zapowiedzi ruszyć w ciągu pół godziny. Tu jednak apelujemy do kierowców o cierpliwość - nie śpieszcie się, jedźcie powoli i nade wszystko - bardzo uważajcie.

8:57 Kuba Kaługa, RMF FM: Na drogach krajowych na Pomorzu sytuacja się stabilizuje, gorzej jest na trasach wojewódzkich. Nieprzejezdna lub przejezdna dosłownie tylko chwilami jest trasa Reda - Puck. Tam najgorzej jest w Celbowie i Swarzewie. Wojewódzka 222 - to okolice Pruszcza Gdańskiego - jest sparaliżowana w Trąbkach Wielkich. Podobnie droga numer 226 w Nowej Karczmie koło Kościerzyny.

Prądu wciąż nie ma około 40 tysięcy mieszkańców Pomorza. Najtrudniejsza sytuacja jest w regionie Słupska i Lęborka. Tam uszkodzone są linie wysokiego napięcia, także takie, które się dublują i powinny się uzupełniać w przypadku awarii. Na razie nie wiadomo, kiedy wróci tam zasilanie.

8:50 Eliza, Gorąca Linia RMF FM: Droga od Chodeczy do Sobiczewa w woj. kujawsko-pomorskim zablokowana przez zaspy, nie ma służb.

8:44 Paweł Balinowski, RMF FM: Drogowcy informują, że usunęli wszystkie tiry, które blokowały krajową "15" między Strzelnem a Inowrocławiem w Kujawsko-Pomorskiem. Potrzebują jeszcze kilkudziesięciu minut do odśnieżenia ostanich kilkuset metrów drogi - jak tylko to zrobią, ruch zostanie wznowiony. Krajowa "5"a w okolicach Żnina, niestety cały czas stoi.

8:40 Piotr Bułakowski, RMF FM: Źle jeździ się też po zaśnieżonych drogach Warmii i Mazur. W nocy strażacy wyciągali z zasp 15 samochodów, silny wiatr powalił 7 drzew. W Elblągu i okolicach zaczyna się cofka, do stanu ostrzegawczego w tej chwili brakuje zaledwie 3 cm wody.

8:32 Dawid, Gorąca Linia RMF FM: Od wczoraj nie ma prądu w powiecie nowodworskim, w gminie Leoncin. Mieszkańcy są bez ciepłej wody i ogrzewania.

8:30 Mateusz, Gorąca Linia RMF FM: Wiatr zerwał dach kościoła w Dębicy na Podkarpaciu, straż jest na miejscu.

8:25 Dominik, Gorąca Linia RMF FM: Droga krajowa nr 19 z Rzeszowa do Lublina, trudne warunki, samochody jada z prędkością 40-50 km/h, nie ma służb.

8:18 Jacek, Gorąca Linia RMF FM: Piotrków Kujawski, droga nr 266 na Radziejów od wczoraj jest nieprzejezdna. Samochody w rowach.

8:16 Kamil, Gorąca Linia RMF FM: Droga krajowa nr 25 miedzy Koninem a Rychwałem, korek, prawdopodobnie wywróciła się cysterna.

8:12 Grzegorz, Gorąca Linia RMF FM: Droga nr 60 w stronę Kutna, miejscowość Sierakówek. 4 kilometry korka i zaspy. W rowie leży ciężarówka.

8:09 Tomek, Gorąca Linia RMF FM: Tir wjechał w ogrodzenie budynku w miejscowości Napronek, woj. warmińsko - mazurskie. Droga miedzy Lubawą a Pawłowem jest nieprzejezdna. Na miejscu jest policja i ciężki sprzęt. Jest korek.

8:03 Jacek, Gorąca Linia RMF FM: Zablokowana droga nr 270 z Włocławka do Koła. Jest wiatr, ślisko i nie ma służb.