W sobotę rozpoczął się ostatni feryjny turnus. Od rana kierowcy na zakopiance stoją w korkach - informujecie na Gorącą Linię RMF FM. Największe utrudnienia są m.in. na górskim odcinku miedzy Rabką-Zdrojem, a Nowym Targiem. Korek tworzy się również przy wjeździe na trasę w rejonie Skomielnej Białej.

W sobotę rozpoczął się ostatni turnus ferii zimowych dla uczniów z czterech województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

W Zakopanem od rana sporo słońca. Ale trzeba pamiętać, że wysoko w górach jest niebezpiecznie. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są przysypane świeżym śniegiem. Na Kasprowym Wierchu leżą 193 cm śniegu, a termometry na szczycie pokazywały 6 stopni mrozu.

"Szlaki są pozawiewane śniegiem i są nieprzetarte. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy śnieżne. Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga bardzo dużego doświadczenia górskiego i posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego jak raki, czekan czy kask. Niezbędne jest też lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka, oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem" - czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN.

Szlaki prowadzące do schronisk są przetarte, jednak pod śniegiem zalega warstwa lodu.


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.