Australijczyk Heath Ledger, znany m.in. z roli w filmie "Tajemnica Brokeback Mountain" Anga Lee, nie żyje. 28-letniego aktora znaleziono we wtorek martwego w apartamencie na Manhattanie - poinformowała nowojorska policja.

Przyczyna zgonu nie jest jeszcze znana. Leżącego w łóżku nagiego Ledgera znalazła jego gospodyni; obok znajdowały się tabletki nasenne. Policja podejrzewa, że aktor zmarł z przedawkowania substancji chemicznych, ale twierdzi, że brak wyraźnych oznak, iż było to samobójstwo.

Rodzice aktora wydali w rodzinnym Perth oświadczenie, w którym piszą, że zgon ich syna był nieszczęśliwym wypadkiem.

Australijska aktorka Nicole Kidman nazwała śmierć Ledgera straszną tragedią, a inna jego rodaczka Cate Blanchett, z którą grał w filmie o Bobie Dylanie "I'm Not There", powiedziała, że jest zszokowana i zasmucona. Bardzo szanuję pracę Heatha i zawsze podziwiałam jego nieustanny rozwój jako artysty - oświadczyła.

Ledger był chwalony za staranny dobór ról. Grał m.in. w filmie "Casanova", "Nieustraszeni bracia Grimm", "Czekając na wyrok" i "Patriota".

Za rolę w "Tajemnicy Brokeback Mountain" był nominowany do Oscara. Na planie tego filmu Ledger poznał Michelle Williams, z którą rozstał się w ubiegłym roku. Z tego związku urodziła się dwuletnia obecnie Matilda.