Francja, Hiszpania, Szwajcaria i Włochy – południe Europy zmaga się z zimą. Mrozy i śniegi to dla wielu podróżnych nocowanie na lotniskach i dworcach, potężne opóźnienia i poważne wypadki. A białego puchu ma przybywać.

We Francji w tym tygodniu z powodu mrozów zmarły trzy osoby. Obfite opady śniegów uziemiły samoloty na lotnisku Saint-Exupery'ego w Lyonie, gdzie odwołano 22 rejsy. W Marsylii z kolei pociągi notowały dwugodzinne opóźnienia. Na południu kraju obowiązuje zakaz jazdy dla ciężarówek. Synoptycy zapowiadają kolejne opady śniegu, zwłaszcza w dolinie Rodanu.

W Hiszpanii złe warunki na drodze doprowadziły do tragicznego wypadku, w którym zginęło 5 osób, a 30 zostało rannych. Kilka dolin na wschodzie kraju zostało odciętych od świata. W Kraju Basków natomiast mieszkańcy zmagają się z brakiem prądu. Padające drzewa uszkodziły bowiem sieci energetyczne.

Na granicy włosko-szwajcarskiej zanotowano najbardziej obfite opady śniegu od kilkunastu lat. Z tego powodu bardzo ciężko jeździ się po tamtejszych drogach.