Władze Barcelony podjęły decyzję o zamknięciu pięciu plaż. To reakcja na pojawienie się rekinów. Hiszpańskie media wskazują, że obecność tych zwierząt w wodach Morza Śródziemnego jest niespodziewana.

Z opublikowanego w sieci nagrania wynika, że zaobserwowany u wybrzeży hiszpańskiej prowincji rekin to ostronos atlantycki. Zwierzę to uznawane jest za jedne z najszybszych wśród rekinów.

Katalońska rozgłośnia RAC1 przypomina, że w akwenie Morza Śródziemnego rekin tego gatunku widziany był ostatnio przed ponad dekadą. Tymczasem w ubiegłym tygodniu u brzegów położonej w północno-zachodniej części kraju prowincji Barcelona zaobserwowano jego trzy okazy.

Rekiny będą pojawiać się coraz częściej

Rekiny zostały zaobserwowane przez wypoczywających turystów z Rumunii, toteż ich pojawieniem zainteresowały się tamtejsze media. Telewizja Digi24 z Bukaresztu przeprowadziła rozmowy z biologami na temat zaobserwowano u hiszpańskich brzegów fenomenu.

Cytowany przez stację biolog Adrian Bilba uważa, że obecność rekinów w rejonie Morza Śródziemnego będzie z roku na rok coraz powszechniejsza. Ma to mieć związek z poszukiwaniem przez te zwierzęta nowych miejsc żerowania. Naukowiec dodał, że intensywna obecność człowieka na oceanach sprawiła, iż aktywność ludzka "nie odstrasza już rekinów, a raczej je ciekawi".

Zwiększoną od 2020 roku obecność rekinów potwierdzają też biolodzy z Portugalii. Zwierzęta te widziane były szczególnie u południowych wybrzeży tego kraju.