Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange został aresztowany przez brytyjską policję. Australijczyk ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku.

Aresztowanie potwierdziła brytyjska policja. Mundurowi zatrzymali go w związku ze zlekceważeniem wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku w sprawie zarzutów o gwałt na obywatelce Szwecji oraz na podstawie wniosku o ekstradycję wystawionego przez władze USA. Londyńska policja poinformowała, że Assange stanie przed sądem "tak szybko, jak to możliwe".

Służby podały, że mundurowi dokonali aresztowania w ambasadzie Ekwadoru, po tym jak władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej.

Na początku stycznia 2018 Londyn odrzucił wniosek Quito o przyznanie Assange'owi statusu dyplomatycznego, co pozwoliłoby mu na opuszczenie Wielkiej Brytanii; z kolei w lutym brytyjski sąd odrzucił wniosek o uchylenie nakazu aresztowania wobec Australijczyka, mimo że szwedzka prokuratura zdecydowała o umorzeniu dochodzenia w sprawie zarzutów o gwałt. 

Australijczyk może stanąć też przed sądem w USA. Przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. w USA, portal WikiLeaks opublikował treść maili wykradzionych Demokratom przez hakerów, w tym maile Johna Podesty, doradcy i szefa sztabu wyborczego kandydatki Demokratów Hillary Clinton. Prezydent Ekwadoru poinformował jednak, że brytyjski rząd zagwarantował, że Assange nie zostanie wydany do państwa, w którym obowiązuje kara śmierci. Kara śmierci obowiązuje m.in. właśnie w USA. Politycy w tym kraju wzywali do oskarżenia Assange'a o zdradę i do podjęcia próby postawienia go przed amerykańskim sądem.

Kilka miesięcy temu Assange, w komunikacie opublikowanym na WikiLeaks "oskarżył rząd Ekwadoru o łamanie jego praw podstawowych i wolności". Quito ogłosiło w marcu 2018, że Australijczykowi odcięto systemy łączności z zewnętrznym światem, mówiąc, że nie udało się uzyskać "pisemnego zapewnienia, że nie będzie publikować wiadomości stanowiących ingerencję w stosunki (Ekwadoru) z innymi państwami"

Decyzja ta pojawiła się po serii tweetów wysłanych przez Assange'a, w których potępił w szczególności aresztowanie katalońskiego przywódcy i byłego szefa rządu tego hiszpańskiego regionu Carlesa Puigdemonta czy sankcje podjęte przez Londyn przeciwko Rosji w związku ze sprawą Skripala. 

WikiLeaks: Wpływowi gracze chcą odczłowieczyć Assange'a

Demaskatorski portal WikiLeaks odniósł się do sprawy aresztowania Juliana Assange'a. Publikując na Twitterze zdjęcie Assange'a, Wikileaks napisała: "Ten mężczyzna jest synem, ojcem, bratem. Dostał dziesiątki nagród dziennikarskich. Co rok od 2010 r. jest nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Wpływowi gracze, w tym CIA, prowadzą wyrafinowane wysiłki, by odczłowieczyć, delegitymizować i uwięzić go".

Później WikiLeaks podało też informację, że Assange został aresztowany na podstawie wniosku o ekstradycję ze strony USA. Amerykanom zależy na Australijczyku w związku z publikacjami na WikiLeaks poufnych informacji m.in. o wojnie w Iraku.


Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził w czwartek nadzieję, że wszystkie prawa aresztowanego w Londynie Juliana Assange'a, założyciela serwisu WikiLeaks, będą przestrzegane. Pieskow wypowiadał się na konferencji prasowej, podczas której padło pytanie o to, czy Rosja gotowa jest udzielić Assange'owi azylu. Rzecznik Kremla odparł jedynie, że jeśli informacja o zatrzymaniu Assange'a odpowiada rzeczywistości, to Rosja "oczywiście ma nadzieję, że wszystkie jego prawa będą przestrzegane".


Prawniczka domniemanej ofiary Assange'a chce wznowienia śledztwa

Po zatrzymaniu Australijczyka, szwedzka prawniczka reprezentująca domniemaną ofiarę w procesie o gwałt, którego miał się dopuścić założyciel portalu WikiLeaks, poinformowała, że będzie zabiegała o ponowne otwarcie umorzonego w 2017 r. śledztwa.

Moja klientka i ja właśnie otrzymałyśmy informację, że Assange został aresztowany. Fakt, że to, na co czekaliśmy i na co mieliśmy nadzieję od prawie siedmiu lat, właśnie się dzieje, i oczywiście jest szokiem dla mojej klientki. Zrobimy wszystko, co możemy, aby prokuratorzy ponownie otworzyli wstępne szwedzkie śledztwo kryminalne, aby Assange został wydany do Szwecji i był sądzony za gwałt - oświadczyła Elisabeth Massei Fritz, prawniczka domniemanej ofiary.

Szwedzka prokuratura oświadczyła tymczasem, że śledzi rozwój sytuacji w związku z aresztowaniem Assange'a i dodała, że dochodzenie może być wznowione tak długo, jak domniemane przestępstwo nie ulegnie przedawnieniu, czyli w tym przypadku do sierpnia 2020 r.