Będzie kolejna ekshumacja ciała Polaka, jednego ze zmarłych w obozie pracy we Włoszech - dowiaduje się RMF FM. Pierwsza była pod koniec kwietnia - do dzisiaj nie są znane jej wyniki.

Teraz ekshumowane będzie ciało Polaka, pracującego w południowych Włoszech. Mężczyzna zmarł w tajemniczych okolicznościach; nie zrobiono wtedy sekcji zwłok, a policja nie obejrzała dokładnie ciała.

To już drugi z listy jedenastu zmarłych we Włoszech Polaków, co do których są wątpliwości, czy zmarli śmiercią naturalną. W tej sprawie toczy się we Włoszech jedenaście odrębnych śledztw. Jedno z nich koncentruje się na śmierci mieszkańca Szczecina, którego ciało ekshumowano trzy miesiące temu. Co ciekawe, do dziś rodzina nie może sprowadzić zwłok do kraju.

Jedyna rzecz, o której wiemy, to to, że sąd zablokował przekazanie zwłok do Polski. Nie wiem, dlaczego to zrobił. Ustalenia śledztwa owiane są tajemnicą - mówi polski Konsul Honorowy w Bari Domenico Centrone. Konsul od ponad miesiąca zabiega o przewiezienie zwłok Polaka do kraju. Wyniki sekcji miały być gotowe miesiąc temu, nie ma ich do dziś.