Pierwsza wizyta Lecha Kaczyńskiego w Stanach Zjednoczonych to także pierwsza od ponad 10 lat wizyta polskiego prezydenta w Chicago. Z jego odwiedzinami amerykańska Polonia wiąże spore nadzieje; jej oczekiwania od lat są niezmienne.

W Chicago nielegalnie pracują tysiące Polaków; nie mogą nawet polecieć do kraju, by odwiedzić swoich bliskich. Jedyną szansą dla nich byłyby bezwizowe wjazdy. Trzeba znieść wizy - mówią reporterowi RMF.

Jednocześnie jednak mieszkańcy chicagowskiego Jackowa nie wierzą, że wizyta Kaczyńskiego w Stanach Zjednoczonych przyniesie jakiekolwiek zmiany.

W czasie pierwszego spotkania Lecha Kaczyńskiego z George’em W. Bushem były uprzejmości, ale zabrakło spektakularnych gestów sympatii. Była wymiana poglądów na tematy międzynarodowe, ale nie na sprawy istotne dla Polaków, np. zniesienia wiz. czytaj więcej

Nie zmienia to jednak faktu, iż Kaczyński zostanie powitany przez Polonię bardzo gorąco - mówią mieszkańcy Jackowa. W Chicago polskiego prezydenta nie było przecież od 10 lat. Po Wałęsie to jest pierwszy prezydent. Kwaśniewskiego przecież nie było - zaznaczają.