26 stycznia Rada Europy zajmie się sprawą ewentualnej presji, wywieranej przez przemysł farmaceutyczny na europejskie rządy, która doprowadziła do zakupu dużych ilości szczepionek na świńską grypę. Wysłuchani zostaną przedstawiciele firm farmaceutycznych i Światowej Organizacji Zdrowia. Nie wiadomo, czy posiedzenie to będzie jawne.

Inicjatorem przesłuchań jest niemiecki socjaldemokrata Wolfgang Wodarg, który twierdzi, że zagrożenie grypą typu A/H1N1 zostało wyolbrzymione, a miliony zdrowych ludzi bez potrzeby narażono na skutki uboczne niedostatecznie przetestowanych szczepionek

W ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zażądało śledztw w sprawie szczepionek na świńską grypę. Przewodniczący gremium określił ogłoszenie pandemii świńskiej grypy za największy skandal medyczny w historii. Jego zdaniem miliony ludzi szczepiło się nieprzetestowanymi szczepionkami, narażając się na nieznane skutki uboczne. Poza tym – jak dodał – doszło do ogromnego marnotrawstwa środków publicznych.

(RMF FM/PAP)