Wkładanie podręcznika pod poduszkę nie pomaga w nauczeniu się jego zawartości. Ale sen jest konieczny w procesie uczenia się. Nie tylko ludziom, ale również ptakom. Młode ptaki śpiewające w czasie snu zapamiętują i „układają sobie w głowie” nabyte w ciągu dnia umiejętności śpiewacze. Udowodniły to badania na zeberkach – niewielkich ptaszkach z Antypodów.

Na łamach najnowszego wydania tygodnika "Nature" naukowcy z Uniwersytetu w Chicago opublikowali wyniki swych badań nad zeberkami. Uczeni nie tylko nagrywali codzienne postępy w nauce ptasich treli u młodych zeberek. Rejestrowali też pracę ich mózgów podczas snu.

Badacze są pewni, że zmiany w aktywności ptasich mózgów podczas snu są związane z procesem nauki. Zmiany te zachodzą w częściach mózgu, które za dnia są odpowiedzialne za śpiew. Ale pojawiają się tam wcześniej - w czasie snu poprzedzającego zmianę w umiejętnościach wokalnych ptaka.

Innymi słowy, podobnie jak niejeden student, ptak dopiero radził sobie z nowym "materiałem" poznanym w ciągu dnia, gdy się z nim "przespał".

(PAP Life)