"Nie będziemy działać pod presją szantażu, jesteśmy gotowi na dialog. Będziemy rozmawiać o tym, jak rozwikłać bieżący spór w porozumieniu i dialogu" - powiedział przed rozpoczęciem unijnego szczytu premier Mateusz Morawiecki. Polski premier spotkał sie dziś także z ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Francji francuscy dyplomaci przekazali korespondentce RMF FM, że Emmanuele Macron wyraził zaniepokojenie sytuacją, jaką stworzył wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego i wezwał polskiego premiera do podjęcia dialogu z Komisją.

O wiele ostrzej wypowiadał się natomiast premier Holandii Mark Rutte, który zaznaczył, że UE musi być twarda, bo "niezależność sądownictwa to serce Unii Europejskiej". 

Premier Belgii Alexander de Croo zapowiedział, że zapyta polskiego premiera, dokąd zmierza. Wyraził zadowolenie, że pieniądze w ramach polskiego Krajowego Planu Odbudowy są na razie zablokowane 

Trudno mówić, że chce się korzyści członkostwa w klubie, a jednocześnie nie stosować się do jego wspólnych reguł - mówi de Croo.

Premier Morawiecki może natomiast liczyć na wsparcie premiera Węgier Viktora Orbana, który powiedział, że w Europie trwa polowanie na czarownice przeciwko Polsce i że Warszawa ma rację.

Opracowanie: