Rosyjscy eksperci najwyższej rangi naukowej już szesnaście lat temu dowodzili, że Sowieci współuczestniczyli w agresji na Polskę w 1939 r. – przypomina „Rzeczpospolita” w kontekście najnowszych przejawów rosyjskiej polityki neoimperialnej.

Gazeta omawia oficjalny dokument z 2 sierpnia 1993 r., który został przygotowany w związku ze śledztwem, jakie Rosjanie prowadzili w sprawie zbrodni katyńskiej. Był on efektem ponadrocznej pracy najwybitniejszych rosyjskich specjalistów. Naukowcy - w większości z Rosyjskiej Akademii Nauk - napisali w nim, że Polska odrzuciła w 1936 r. niemieckie zaproszenie do paktu skierowanego przeciw Sowietom; że to Stalin namówił Hitlera do rozbioru Polski; że tajny protokół do paktu Ribbentrop-Mołotow był złamaniem prawa międzynarodowego i że to Sowieci złamali pakt o nieagresji, zawarty z Polską.

Antoni Dudek nie dziwi się zawartości dokumentu. Tak naprawdę rosyjscy historycy w prywatnych rozmowach z polskimi kolegami przyznają, że wiedzą jaka była prawda. Problem polega na tym, że w Rosji historię zaprzęga się w służbę polityce - powiedział historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Pamięci Narodowej.