Czym Dmitrij Miedwiediew odwdzięczy się Władimirowi Putinowi? Oficjalnie namaszczony na następcę odchodzącego szefa państwa polityk zdobył już w pierwszej turze rosyjskich wyborów prezydenckich ponad 70 procent głosów. Już wczoraj bohaterowie Rosji fetowali zwycięstwo na specjalnym koncercie na Placu Czerwonym.

Dmitrijowi Anatolijewiczowi gratuluję i życzę sukcesu - mówił Putin, który po przejęciu obowiązków szefa państwa przez Miedwiediewa ma zostać premierem. Nowy prezydent od razu wyjaśniał, jak wyobraża sobie współpracę z szefem rządu. Politykę zagraniczną, zgodnie z konstytucją Federacji Rosyjskiej, określa prezydent – to po pierwsze. Po drugie, biurem prezydenta i stałym miejscem pracy jest Kreml. Stałą siedzibą i miejscem pracy rządu jest Biały Dom - mówił Miedwiediew.

Rosja musi prowadzić niezależną politykę zagraniczną, tak jak to było przez ostatnie osiem lat - stwierdził prezydent-elekt. Za swój najważniejszy cel uznał obronę rosyjskich interesów – wszystkimi możliwymi sposobami i w każdej dziedzinie, oczywiście w ramach obowiązujących międzynarodowych norm i przepisów.

[raport:132591]

Wielu ekspertów stawia hipotezę, że Rosją w dalszym ciągu rządzić będzie Putin, a Miedwiediew będzie jego marionetką. Są jednak i inne głosy. Doskonale tłumaczy to oponent Kremla Garri Kasparow: Marionetką nie będzie – tak mi się wydaje - ale wróżymy z fusów. To dzieje się w głuszy kremlowskich gabinetów, to bizantyńska pałacowa intryga, która z założenia ma być niejasna dla obserwatorów.

Miedwiediew nie raz już demonstrował twardość. To on stworzył putinowską partię „Jedną Rosję” - zaznacza Piotr Romanow, autor książki „Następcy”. Chcę przypomnieć, że tę partię stworzył Miedwiediew - lepił ją jak z giny. On może zostać generałem - stwierdza. Miedwiediew może zostać generałem, a nie pułkownikiem Putina. Historia uczy bowiem, że w Rosji dwuwładza nigdy nie miała szans powodzenia.

Warto zaznaczyć, że Miedwiediew jest architektem twardej polityki Gazpromu. Najprawdopodobniej będzie kontynuował twardy, antyzachodni kurs Putina. Nie będzie jednak używał języka swojego poprzednika. Jak mówi Romanow, twarz Miedwiediew-liberała to tylko iluzja. Za pewien czas, za rok, zobaczymy innego Miedwiediewa. Tak było i z Putinem. Tak dzieje się z każdym, kto siada w kremlowskim krześle - stwierdził publicysta.

Według obserwatorów z Rady Europy rosyjskie wybory rodzą pytania na temat demokracji. Ich zdaniem wynik odzwierciedla wolę elektoratu, ale demokratyczny potencjał nie został wykorzystany. Wybory z przewidywalnym wynikiem to częsta sytuacja, także w krajach europejskich. Przypomnę jak zwyciężał Helmut Kohl w Niemczech - bez alternatywy. Pamiętamy jak Michaił Saakaszwili w czasie pierwszych wyborów w Gruzji, uznanych przez cały świat za wzór demokracji, wygrał z rezultatem 96 procent - odpowiada Konstantin Kosaczow, szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Państwowej.

Miedwiediew zostanie zaprzysiężony na urząd prezydenta w maju.