Dowódca oddziału, który schwytał syna Muammara Kadafiego, Saifa al-Islama, został wyznaczony na nowego ministra obrony Libii. Stanowisko szefa resortu obrony przypadło Osamie al-Dżuwalemu, szefowi rady wojskowej w mieście Zintan, na zachodzie Libii.

Oddział Dżuwalego schwytał w nocy z piątku na sobotę na południu Libii syna Kadafiego, który jest oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Dżuwali to były oficer w libijskich siłach zbrojnych, którego siły z Zintanu odegrały ważną rolę w ofensywie w Trypolisie, zakończonej obaleniem Kadafiego w sierpniu. Nie był wcześniej wymieniany jako kandydat na ministra obrony.

Agencja Reutera informuje, że w powstającym libijskim rządzie dominują laiccy liberałowie, podczas gdy żadne kluczowe funkcje nie przypadły islamistom, którzy od upadku reżimu Kadafiego zabiegają o jak największe wpływy. Wcześniej anonimowe źródła mówiły, że na szefa MSZ został zgłoszony Ibrahim Dabbaszi, przedstawiciel Libii przy ONZ. Wkrótce po wybuchu rewolty przeciwko Kadafiemu Dabbaszi przeszedł na stronę powstańców. Minister do spraw ropy w tymczasowym rządzie libijskim Ali Tarhuni jest wskazywany jako przyszły minister finansów.

Według mapy drogowej, przedstawionej przez Narodową Radę Libijską, tymczasowy rząd powinien powstać najpóźniej miesiąc po oficjalnym ogłoszeniu wyzwolenia Libii, co nastąpiło 23 października. Wybory do konstytuanty mają się odbyć w ciągu najwyżej ośmiu miesięcy, a wybory powszechne najwyżej rok później.