Prezydent Rosji powiedział to w rozmowie z Donaldem Tuskiem, podczas lutowej wizyty polskiego premiera w Moskwie. Przed wizytą Tuska w Rosji na początku lutego "Niezawisimaja Gazieta" opublikowała artykuł, w którym została podważona prawda o mordach NKWD na polskich oficerach w Katyniu.

Polska ambasada w Moskwie szykuje odpowiedź na artykuł w „Niezawisimoj Gazietie”, w którym dopuszczono się kłamstwa katyńskiego. W najnowszym, cotygodniowym dodatku zanegowano prawdę o mordzie NKWD na polskich oficerach w 1940 r. Pretekstem publikacji jest nominowanie do Oskara filmu „Katyń”... czytaj więcej

Pretekstem do publikacji było nominowanie do Oscara filmu „Katyń" Andrzeja Wajdy. „Brak słów, w latach 40. pod Smoleńskiem dokonano potwornej zbrodni. Jednak czy rzeczywiście winę za tę tragedię ponoszą przywódcy ZSRR, jak twierdzi się w nowym dziele pana Wajdy?" - napisała "Niezawisimaja Gazieta" .

Na mocy postanowień z marca 1940 r., NKWD strzałami w tył głowy zabiło w kwietniu i maju tego samego roku ok. 22 tys. polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych wziętych do niewoli po napaści ZSSR na Polskę 17 września 1939 roku. Większość z nich stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Rozstrzeliwano ich w Katyniu, Charkowie i Miednoje koło Tweru.

Władze sowieckie oskarżyły o dokonanie tego mordu Niemców. Dopiero w 1990 r. przyznały, że zbrodni katyńskiej dokonało NKWD.