Koniec ery lodowcowej w relacjach między Rosją i Polską - tak dziennik "Wriemia Nowostiej" podsumowuje piątkową wizytę premiera Donalda Tuska w Moskwie. Moskiewska gazeta podkreśla, że "wizyta potwierdziła wolę obu stron przejścia do stosunków wolnych od krytycznego nastawienia i dramatyzmu".

Rosyjsko-polskich spotkań na najwyższym szczeblu nie było przez kilka lat, dlatego fakt przyjęcia polskiego premiera przez najwyższych przywódców Rosji sam w sobie jest znaczący" - ocenia "Wriemia Nowostiej". Dziennik dodaje, że "przełomu po tej wizycie nikt się nie spodziewał".

"Wriemia Nowostiej" odnotowuje także, że polska opozycja negatywnie oceniła wizytę i jest niezadowolona z tego, że Tusk najpierw pojechał do Moskwy, a dopiero później uda się do Waszyngtonu. Dziennik przekazuje również, że zdaniem b. premiera Jarosława Kaczyńskiego, wizyta Tuska w Moskwie była świadectwem nieprzemyślanej polityki zagranicznej Polski.

Z kolei "RBK-daily", rosyjski partner niemieckiego "Handelsblatt", wybija, że Tusk wyraził "pełne zadowolenie" z rozmów w Moskwie. "Obie strony mają już dość atmosfery chłodu" -

cytuje gazeta słowa polskiego premiera. "RBK-daily" odnotowuje też, że "prezydent Rosji ze swej strony wezwał do nieupolityczniania problemów między Rosją i Polską, a także wyraził gotowość do złożenia wizyty w Warszawie".

Natomiast "Gazieta" i "Wiedomosti" eksponują, iż Tusk potwierdził w Moskwie, że Polska zamierza wkrótce wycofać swoje weto na rozpoczęcie rozmów między Unią Europejską i Rosją na temat nowej umowy o partnerstwie.